Ludovic Kennedy

britská, 1919 - 2009

Nahrávám...

Životopis

Sir Ludovic Henry Coverley Kennedy (3. listopadu 1919 – 18. října 2009) byl britský novinář, rozhlasový a televizní pracovník, humanista a spisovatel. Sehrál významnou roli ve zrušení trestu smrti ve Spojeném království.

Narodil se v Edinburghu jako syn důstojníka britského Královského válečného námořnictva Edwarda Coverleye Kennedyho a Rosalindy Grantové, dcery jedenáctého baroneta Sira Ludovica Granta a sestřenice Lorda Boothbyho. Vystudoval Eton; když se chystal na universitu, vypukla válka.

Kennedyho šedesátiletý otec byl v té době již v penzi, ale požádal o znovuzařazení do služby a stal se kapitánem HMS Rawalpindi, ozbrojené obchodní lodě. 23. listopadu 1939 loď během hlídky narazila na německé bitevní křižníky Scharnhorst a Gneisenau. Odvysílala údaje o jejich poloze na základnu a poté se kapitán Kennedy odmítl vzdát, ačkoliv věděl, že v boji nemá šanci (jeho loď, nepancéřovaná, původně osobní a poštovní parník, měla 8 150mm děl, oproti 18 280mm dělům těžce pancéřovaných německých lodí). Kapitán prohlásil: "Budeme bojovat s oběma, potopí nás, a bude to. Sbohem." Boj, během nějž Rawalpindi jednou zasáhla Scharnhorsta, trval 40 minut. Poté byla loď Scharnhorstem potopena. 238 Britů zahynulo, 37 jich zachránili Němci a dalších 11 zachránila další britská ozbrojená obchodní loď, HMS Chitral. Tento boj se stal v Royal Navy legendou.

Ludovicovi bylo tehdy dvacet; rozhodl se následoval svého otce do námořnictva. Sloužil jako důstojník na torpédoborcích, většinou ve stejných severních vodách jako jeho otec. Jeho loď, HMS Tartar, se zúčastnila pronásledování Bismarcku. Kennedy jeho poptopení neviděl, protože Tartar byl před koncem pronásledování odeslán na základnu kvůli nedostatku paliva. O tomto boji napsal později svou knihu "Pursuit" (Pronásledování bitevní lodi Bismarck).

Měl tři mladší sestry, Morar, Ednu a Katherine.

Po válce studoval na Oxfordu a stal se novinářem. Angažoval se v boji za lepší soudní systém, a v dalších kauzách (za ateismus či asistovanou sebevraždu). Psal mj. pro Newsweek a působil jako moderátor v televizi BBC. Hrál sám sebe v pořadu "Life in Pieces" Petera Cooka, kde interviewoval Cookovu legendární postavu Sira Arthura Streeb-Greeblinga; a rovněž v několika epizodách i u nás slavného seriálu "Jistě, pane ministře".

V roce 1950 se oženil s tanečnicí a herečkou Moirou Shearerovou. Měli syna a tři dcery; manželství skončilo po 56 letech Moiřinou smrtí v roce 2006. Kennedy zemřel na zápal plic v Salisbury, v hrabství Wiltshire.

V roce 2005 mu vláda Johna Majora udělila rytířský titul, který mu Margaret Thatcherová udělit odmítla.

Zdroj životopisu: HTO

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996