Koupit knihy

Lina Kostenko

ukrajinská, 1930


Nahrávám...

Životopis

Lina Vasylivna Kostenková, ukrajinsky Ліна Василівна Костенко (* 19. březen 1930, Ržišiv u Kijeva) je ukrajinská spisovatelka. Jedna z klíčových představitelů generace ukrajinských spisovatelů nazývaných "Šedesátníci".

Vystudovala Gorkého ústav literatury v Moskvě, absolvovala roku 1956. O rok později vstoupila do literatury sbírkou Prominnia zemli (Paprsky země, 1957). Následovala sbírka Vitryla (Plachty, 1958) a Mandrivky sertsia (Blouznění srdce, 1961). Sbírka Zorianyi integral (Hvězdný integrál) z roku 1962 však již nemohla vyjít, po zásahu cenzury. V letech 1965-1968 Kostěnková podepsala řadu otevřených dopisů, v nichž protestovala proti postihu ukrajinských intelektuálů. I proto nemohla publikovat až do roku 1977, kdy směla vyjít sbírka Nad berehamy vichnoï riky (Na břehu řeky věčnosti). Za sbírku Nepovtornist (Jedinečnost), která vyšla v roce 1980, získala roku 1987 Ševčenkovu cenu. Napsala též několik lyrických próz (Marusia Churai, Berestechko), jejichž formální podoba je v ukrajinské literatuře zcela výjimečná. Věnovala se i dílu pro děti (Buzynovyi tsar). Také překládala, mimo jiné i verše českých básníků.

Malá československá encyklopedie napsala, že "ve svých lyricko-reflexivních sbírkách usiluje o mravní integritu současného člověka a jednotu slova a činu. Její verše vynikají svěžestí lyrického výrazu."(zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lina_Kostěnková)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968