Libor Kunte

česká, 1968

Nahrávám...

Životopis

Libor Kunte se narodil 1. 7. 1968 v Ústí nad Labem. Absolvoval Střední zemědělskou školu v Děčíně obor zahradnictví. Během studia vypracoval středoškolskou odbornou práci na téma Hybridizace rodu Astrophytum a stručné teorie o tomto rodu, se kterou uspěl v krajském kole (druhé místo). Vystudoval mezioborové studium Vysoké školy zemědělské (dnes České zemědělské univerzity ) a Přírodovědecké fakulty UK – rostlinné biotechnologie. Za práci v rámci Studentské vědecké odborné činnosti Působení polyfenolických látek v kulturách in vitro u rodu Phalenopsis získal cenu děkana. Ve své diplomové práci se zabýval Cytoplasmatickou samčí sterilitou u řepky a jejím využitím při heterozním šlechtění. V letech 1992 – 1997 působil jako středoškolský profesor na Střední zahradnické škole v Děčíně, kde vyučoval odborné zahradnické předměty a biologii. Je spoluautorem učebnice Rozmnožování rostlin. Věnoval se také práci v botanické zahradě při zahradnické škole v Děčíně. V letech 1998 a 1999 pracoval jako reportér magazínu KOKTEJL a dětského časopisu Říše divů. V současné době pracuje jako ředitel Střední zahradnické a zemědělské školy v Děčíně - Libverdě.
Jako zakladatel ekologického sdružení ÚESS – SPODEK (Ústav ekologických snů a skutečností – Spolek pro omezení deficitu ekologických kapacit) pořádal na vysoké škole ekologický projekt „Meluzína“ v Krušných horách. Studenti tak měli možnost seznámit se základními metodikami botanického a zoologického výzkumu v terénu s tím, že lokalita Meluzína a okolní sukcesní plochy jsou sledovány studenty České zemědělské univerzity až do současnosti. Pro německou stranu prováděl ekologické mapování Křinice v chráněném území Labské pískovce. Tento hraniční tok je totiž v oblasti, kde na německé straně je národní park Sächsische Schweiz a na našem území se bude NP s největší pravděpodobností vyhlašovat k 1. 1. 2000.
Již od dětských let se věnuje studiu a pěstování sukulentních rostlin, zejména kaktusů. Napsal i několik odborných prací o kaktusech a přispívá do několika kaktusářských sborníků. Je členem redakční rady časopisu Kaktusy. V současné době dokončuje doktorandské sudium s tématem doktorandské práce Xerofytní vegetace aridních oblastí Mexika a její využití v evropských podmínkách. Za kaktusy podnikl řadu cest do Mexika (i dalších zemí), kde strávil celkem již téměř rok svého života. Na původních stanovištích spatřil i takové vzácnosti, jako je Ariocarpus agavoides, Turbinicarpus ysabelae a řadu dalších miniaturních druhů. Roku 1999 objevil v Ekvádoru zřejmě nový druh rodu Jatropha. Je spoluautorem fotografické výstavy o Mexiku.
Podnikl i množství dalších cest za sukulentními rostlinami – do Alžírska a na Madagaskar. O svých cestách i o sukulentních rostlinách často přednáší, píše četné populárně vědecké články (Živa, Vesmír, Kaktusy, Koktejl, Cactaceae etc). Aktivně se podíli na vydávání unikátního díla o kaktusech Atlas kaktusů, které nepřetržitě vychází již 14 let. Pořádá rozhlasové i televizní besedy.
Na Madagaskaru se věnoval zejména rostlinám z čeledí Apocynaceae, Asclepiadaceae a Didiereaceae . Xerofytní vegetace Madagaskaru se stala vlastně jeho hlavní náplní při obou cestách expedice Lemuria. Podílel se na přípravách projektu HATOKALIOTSY.
Se svou ženou Pavlínou má dvě dcery – Kačenku a Pavlínku. V současné době se věnuje také budování domovského sídla s obrovitým skleníkem, který je již (na rozdíl od domu…) ve fázi dokončování.
Je spoluautorem Nové knihy o kaktusech (s Pavlem Pavlíčkem, Dona, České Budějovice, 2000). Na internetu si od něj můžete přečíst vynikající seriál o kaktusech, který vyšel tiskem v časopise Vesmír.

Zdroj životopisu: http://vesmir.msu.cas.cz/Madagaskar/Libor.html

Populární autoři:

Charles Bukowski

1920 - 1994
George Gamow

1904 - 1968