Lenka Lanczová

česká, 1964

Nahrávám...

Životopis

Lenka Lanczová je velmi úspěšná a autorsky plodná česká spisovatelka a v posledních letech nejvydávanější a nejčtenější autorka románů pro mládež. Narodila se roku 1964 v Dačicích. Na základní školu chodila ve Slavonicích, po maturitě na Střední ekonomické škole v Jindřichově Hradci pracovala rok u Okresní správy spojů. S manželem, dvěma dětmi a jezevčíkem Pajdou žije ve Slavonicích, kde od roku 1987 pracuje v Městské knihovně, přičemž je v neustálém kontaktu s knížkami i čtenáři, převážně mladými.

Lenka Lanczová začala psát ve třinácti letech, z nevinného pokusu se stal celoživotní koníček a má na kontě již okolo padesátky knih, z nichž se většina dočkala několikanásobných vydání. První román však vyšel až poté, co se po revoluci v r.1989 změnila v ČR politická situace. Do té doby se do tehdejších edičních plánů kamenných nakladatelství "nevešla".

Lenka Lanczová má dvě děti, syna a dceru, přičemž obě se také aktivně věnují literatuře - David poezii, Sandra románům pro dospívající dívky a žánru fantasy.

Ve všech svých dílech se Lanczová zabývá psychologií dospívající mládeže, zobrazuje otevřeně, reálně a nepřikrášleně současná děvčata a hochy se všemi jejich problémy, radostmi i starostmi (první lásky, přátelství, falešné kamarádství, mezilidské vztahy vůbec) a rovněž i s jevy negativními (drogy, incest, interrupce, trauma po znásilnění, anorexie, alkoholismus, gamblerství, závislosti apod). Přestože nementoruje, romány působí výchovně, jelikož na příkladech převážně dívčích hrdinek a jejich prožitků ukazuje, jak by to být mělo a jak ne, co všechno se může stát apod. Nechává čtenářkám prostor zorientovat se, najít sama sebe na prahu dospělého života.

Lenka Lanczová je nostitelkou četných ocenění a umisťuje se na předních místech čtenářských anket. Obrovského čtenářského úspěchu dosáhla např. v celostátní anketě Moje kniha z roku 2004, kdy se 19 jejích titulů dostalo do žebříčku prvních 250 nejoblíbenějších knih všech dob a zvítězila v žebříčku českých autorů. Každý rok napíše tři až čtyři knihy a téměř každá se setká s velkým čtenářským ohlasem.

Zdroj životopisu: ld.johanesville.net