Koupit knihy

Ladislav Stojdl

česká, 1888 - 1969


Nahrávám...

Životopis

P. Ladislav Stojdl, poslední františkánský superior (1920-1925) na Skalce.

Narodil se v roce 1888 v Trhových Svinech Ludviku a Karolině, kteří se ještě psali Stoidl. Zemřel v roce 1969, ale místo se nám nepodařilo zjistit.

V 18 letech vstoupil do františkánského řádu a než se stal superiorem na Skalce prošel několik klášterů (Praha, Plzeň, Zásmuky, Dačice).

Na Skalce se mu nelíbila závislost kláštera na dobrodiní tehdejšího majitele zámku Theodoricha Kasta (Baron Kast ročně dobrovolně dodával na Skalku 30 m3 měkkého a 30 m3 tvrdého dřeva, 6-8 pytlů brambor na zimu, dva pytle zadniny pro slepice a zjara dvě fůry hnoje na zahrádku – vše s dovozem až do kláštera. Nepodnikavé bratry pochopitelně děsilo, co by se stalo nástupci Stojdla, kdyby františkáni byli rozhádání s Kastovými.), a snažil se o ekonomickou nezávislost. Choval včely a prodával včelí produkty, zřídil hostinec a občerstvení pro turisty a pod. na vlastní (nikoliv řádovou) koncesi. Vydal i turistickou brožuru o Skalce, aby podpořil turistický ruch.

S baronem Kastem se dostal do sporu o přístupovou cestu na Skalku, který se řešil soudní cestou. Navíc prý vzbuzoval pohoršení svými projížďkami na oslu Mandě do okolí, kde konal přednášky s diapozitivy.

Vyčítali mu například, že skaleckou studnu vyčistil tak důkladně, že tam nezbyla ani voda. Nebyl jim po vůli ani jeho chov včel a účast na včelařských „sletech“. Stojdl pak sám o sobě tvrdil, že je včelařský výzkumník a taková činnost není v rozporu s řádovými pravidly.

Když pak byl ustanoven představeným v Dačicích, odpor vůči němu ještě vzrostl, protože františkánům bylo proti vůli, že choval krávu a hnojil kdejaký pozemek, aby měl píci a byl víc ve chlévě než v kostele. Lidé prý se mu kvůli tomu smějí s konstatováním, že „...když chtěl dělat pacholka, proč se dal vysvětit na kněze?“ Sečteno a podtrženo: jeho působení bylo ukončeno zbavením funkce, násilným odebráním krávy po matce, která byla prodána a tlakem na odchod z řádu.

Nakonec v roce 1929 požádal o zrušení členství v řádu a i jeho odchod se neobešel bez sporů o majetek.

O jeho dalších osudech nemáme žádné zprávy.(zdroj životopisu: prostor-ad.cz/pruvodce/okolobrd/mnisek)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.