Ladislav Bublík

česká, 1924 - 1988

Nahrávám...

Životopis

Narodil se v rodině železničářského dělníka. 1943 absolvoval Průmyslovou školu stavební ve Zlíně, pracoval jako dělník, zedník, kreslič. 1947 se stal redaktorem ostravského deníku Nová svoboda. 1951–52 pracoval jako brigádník na stavbě hutního kombinátu v Ostravě-Kunčicích. 1964–65 redaktorem Kulturní tvorby. 1965–69 opět v Nové svobodě. V 70. a 80. letech až do důchodu (1984) pracoval v Ostravě v dělnických profesích.
Kromě časopisů, v nichž působil, publikoval také v Tvorbě, Divadle, Literárních novinách, Čs. vojáku, Plameni, Červeném květu, Kultuře aj. Je autorem televizní hry Blokáda (1959, r. Antonín Moskalyk). Román Páteř byl 1965 zfilmován pod názvem Úplně vyřízený chlap (r. Vladimír Čech, sc. Vladimír Bor).
Bublík začínal na počátku 50. let jako autor divadelních her, které na aktuálních politických tématech (situovány na průmyslové Ostravsko) realizovaly tehdejší představu nového budovatelského dramatu. Výjimkou je drama Horoucí láska, námětově těžící z politických bojů počátkem 20. let. Bublíkova jediná próza, krátký román Páteř, patřila k prvním polemickým ohlasům na poetiku a politiku schematického vidění společenských konfliktů, lidských povah a individuálních osudů. V autobiografickém příběhu brigádníka přinuceného politickými okolnostmi pracovat na stavbě hutního kombinátu autor nastolil problém pravdivosti dobově proklamovaných hodnot i jejich hlasatelů, kteří se neohlížejí na lidský rozměr konkrétního jedince.

Zdroj životopisu: Miroslav Zelinský

Populární autoři: