Joseph Hillstrom King

Joe Hill pseudonym

americká, 1972 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Joe Hill je americký spisovatel a autor komiksů. Narodil se 4. června 1972 v Hermonu, Maine. Nyní žije v Nové Anglii, což je oblast, kterou tvoří 6 států na severovýchodě USA, včetně Maine. Zatím vydal dva romány, Černá krabice a Rohy, a sbírku povídek 20th Century Ghosts. Je spoluatorem komiksové série Locke & Key. Jeho rodiči jsou Stephen a Tabitha Kingovi.

Joe Hillstrom King je druhým dítětem Stephena a Tabithy Kingových. Má dva sourozence, starší sestru Naomi Rachel a mladšího bratra Owena Phillipa. Všichni jsou si velmi podobní. Z rodiny se jediná Naomi se nevěnuje literatuře. Joe má se svou ženou Leanorou tři děti.

Když začal psát, byl si vědom případného srovnávání se svým otcem, Stephenem, nejprodávanějším a pravděpodobně nejvíce uznávaným žijícím romanopiscem. Stephen King poté, co se stal oblíbeným, také použil pseudonym, Richard Bachman, a to proto, aby se dozvěděl, jestli by mohl znovu dosáhnout úspěchu čistě díky kvalitě jeho psaní. Jestli by jeho práce byly oblíbené i bez jeho vlastního jména, což vnímá jako "značku". Toto počínání objasňuje v eseji "Why I was Bachman". Joseph King se rozhodl využít stejného přístupu, i když mnoho čtenářů (a většina recenzentů) si je nyní vědomo jejich spojení. Jeho beletrie byla široce chválena a řada kritiků zdůrazňovala jeho vlastní objektivitu a nedostatek předsudků při kontrole jeho prací.

Joe se v roce 1997 rozhodl použít zkrácenou formu svého křestního jména, z touhy uspět pouze na základě jeho vlastních předností a nikoli jako syn Stephena Kinga. Po dosažení určitého stupně nezávislého úspěchu Hill v roce 2007 veřejně potvrdil svou totožnost (ačkoli o jeho rodině se spekulovalo již v roce 2005).

Již v roce 1999 zístal cenu A. E. Coppard Prize for Fiction (long story) za příběh "Better Than Home". V roce 2002 získal za svou knihu "20th Century Ghost" cenu Ray Bradbury Short Story Fellowship. Se stejnou knihou získal v roce 2006 ocenění pro nejlepšího fantasy spisovatele roku William L. Crawford award. A ve stejném roce díky novele "Vollutary Committal" získal World Fantasy Award for Best Novella. Jeho příběhy otiskly časopisy jako Subterranean Magazine, Postscripts a The High Plains Literary Review. Objevily se i v mnoha antologiích, včetně The Mammoth Book of Best New Horror (Stephen Jones) a The Year's Best Fantasy and Horror (Ellen Datlow, Kelly Link a Gavin Grant).

Hillova první kniha, limitovaná edice "20th Century Ghosts", je složena čtrnácti povídek. Za tuto knihu získal Bram Stoker Award for Best Fiction Collection pro nejlepší fantasy sbírku, spolu s British Fantasy Award v kategorii Best Collection (Nejlepší sbírka) a Best Short Story (Nejlepší povídka). V říjnu 2007, v USA a Anglii, byla znovu vydána, ochuzena o vydání ve verzi slipcase z roku 2005. Vydání z roku 2007 je obohaceno o jednu novou povídku.

Jeho první román, Černá krabice (Heart-Shaped Box), byl v USA vydán vydavatelstvím HarperCollins (sekce William Morrow) 13. února 2007. 1. dubna téhož roku dosáhl na 8 příčku v seznamu bestsellerů New York Times. U nás vyšel díky nakladatelství Beta-Dobrovský (v poslední době vydává všechny knihy Stephena Kinga) téhož roku ve vázané vazbě tzv. hardcover. Na slovensku vyšel pod názvem Oblek mŕtveho, vydavatelství Ikar, 6. května 2008.

Dne 23. září 2007, na třicátém-prvním Fantasyconu, British Fantasy Society, získal vůbec poprvé cenu Sydney J. Bounds Best Newcomer Award. Deset let po jeho prvním publikování.

Mezi nezveřejněné díla patří částečně dokončená práce, na které spolupracoval se svým otcem, "But Only Darkness Loves Me", která je v knihovně Raymond H Fogler Library na univerzitě University of Maine v Oronu.

Je také spoluautorem komiksu Locke & Key, kterou vydalo nakladavatelství IDW Publishing. Během prvního dne byla vyprodána. Na této knize s ním spolupracoval brilantní chilský kreslíř Gabriel Rodriguez. V ČR vydalo vydavatelství Comics Centrum pod názvem "Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu" v roce 2011. Příběh se odehrává na tajemné usedlosti Klíčov.

Hillův druhý román, Rohy (Horns), byl v USA vydán 16. února 2010. V ČR ho vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský téhož roku. Pod stejným názvem, Rohy, na Slovensku vydalo vydavatelství Ikar 29. března 2011.

Zdroj životopisu: wikipedia.com

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968