Joseph Alexander Altsheler

americká, 1862 - 1918 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Joseph Alexander Altsheler (29. dubna 1862, Three Springs, Kentucky – 5. června 1919, New York) byl americký spisovatel dobrodružných knih pro mládež, převážně žánru westernu.

Mezi výrazné a oblíbené americké autory dobrodružných knih pro mládež patřil na konci minulého a na počátku tohoto století Joseph Alexander Altsheler. Narodil se 29. dubna roku 1862 manželům Josephovi a Louise Altshelerovým v Three Springsu. Po studiu na Vanderbiltově universitě pracoval Joseph A. Altsheler v Louisvillu jako novinář a oženil se se Sárou Bolesovou, kterou poznal už za dob svých studií. Narodil se mu syn Sidney.

Roku 1892 se Altshelerovi odstěhovali do New Yorku, kde se Joseph uchytil jako dopisovatel časopisu World. Později se dokonce stal vedoucím redaktorem magazínu, jejž vydával World a v němž vycházely povídky a romány pro mládež. A protože nový redaktor magazínu nemohl najít dostatečné množství hodnotných dobrodružných příběhů pro chlapce, začal je psát sám. Jeho příběhy, které hodnověrně popisovaly nedávnou historii Ameriky, měly neobvykle příznivý čtenářský ohlas a Joseph A. Altsheler se stal úspěšným spisovatelem. V anketě amerických knihovníků z roku 1918 byl dokonce prohlášen za nejpopulárnějšího spisovatele dobrodružných knih pro mládež.

Už jako známý a ve světě překládaný autor odjel Joseph A. Altsheler se svou ženou roku 1914 do Evropy. Začátek první světové války zastihl manžele Altshelerovy v Německu. Jen s velkými obtížemi se pak vraceli domů – do USA. Tyto neblahé události na Josepha A. Altshelera velice zapůsobily a vlastně mu podlomily zdraví. Necelý rok po skončení války Joseph A. Altsheler zemřel ve věku padesáti sedmi let.

Joseph A. Altsheler napsal mnoho knih pro mládež – např. Slunce Saratogy, Poslední rebel, Cesta divočinou, Zlato Apačů, Texaští stopaři, Stíny divočiny, Pohraniční hlídka, Poslední náčelník, Ztracení lovci, Strážci pralesa aj., ale jen jednu pro dospělé. Ta však už nebyla tak úspěšná jako jeho knihy pro děti.

Zdroj životopisu: http://kod.pecinovsky.cz

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938
Agatha Christie

1890 - 1976
Terry Pratchett

1948 - 2015