John Lennon životopis

britská, 1940 - 1980

Životopis

John Winston Ono Lennon, MBE (9. října 1940 Liverpool – 8. prosince 1980 New York) byl britský zpěvák a skladatel, člen hudební skupiny The Beatles. Prosadil se také jako malíř, herec, spisovatel a politický aktivista. Významným způsobem ovlivnil vývoj rockové hudby 20. století.

John Lennon neměl lehké dětství, otec (Alfred Lennon, lodní stevard) rodinu opustil velmi brzy po jeho narození, matka (Julia Lennonová) malého Johna svěřila na výchovu své sestře (Mary Elizabeth „Mimi“ Smithové) a tragicky zemřela, při přecházení ulice, když mu bylo osmnáct let. Johna Lennona tato událost poznamenala na celý život. Měl dvě nevlastní sestry. Od sedmi let vymýšlel básničky a kratičké příběhy, které doprovázel vlastními kresbami, byl náruživým čtenářem. V roce 1952 nastupuje John Lennon na gymnázium Quarry Bank, začíná hrát na kytaru a později s kamarádem Petem Shottonem zakládá první skifflovou skupinu The Quarry Men.

Historie skupiny The Beatles začala v roce 1957, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu John Lennon seznámí s Paulem McCartneym a přivede ho do své skupiny jako kytaristu. Tímto okamžikem vzniká nejslavnější hudební spojení všech dob – Lennon-McCartney. Lennon a McCartney pak začínají spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta.

Johna Lennona studium moc nebavilo, a tak přestoupil na uměleckou školu College of Art, kde se seznámil se Stuartem Sutcliffem, kterého přivedl do skupiny, tu posléze přejmenoval na Johnny and the Moondogs, později na The Silver Beetles a v roce 1960 definitivně na The Beatles.

23. srpna 1962 se John Lennon oženil se svou spolužačkou z umělecké školy Cynthií Powellovou, 8. dubna 1963 se jim narodil syn John Charles Julian Lennon.

V březnu roku 1964 vydává Lennon svou první knihu In His Own Write, takřka přes noc se stává bestsellerem. O rok později vydává další knihu A Spaniard in the Works.

John Lennon byl celý život rebel, 4. března 1966 pronesl při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus, rozpoutala se vlna odporu a rozhlasové stanice v USA bojkotují vysílání hudby Beatles. Rok 1966 je důležitý i pro jeho osobní život – 9. listopadu potkává svou životní lásku, kontroverzní japonskou umělkyni Yoko Ono. O dva roky později se rozvádí s manželkou Cynthií a 20. března 1969 se na Gibraltaru s Yoko Ono žení.

Rok 1969 je pro Beatles kritický. John Lennon začíná na nahrávání vodit Yoko Ono, proti čemuž protestuje hlavně Paul McCartney. John Lennon se vrhá na sólové projekty, s Yoko Ono natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgins, na jehož obalu jsou oba nazí, proto se gramofonová deska musí prodávat v papírovém sáčku. Lennon a Yoko zakládají skupinu Plastic Ono Band a začínají se politicky angažovat a protestovat proti válkám. Pořádají mírové happeningy, nejznámější – Bed In – se odehrál květnu 1969 v Montrealu. Novomanželé Lennonovi strávili 8 dní v posteli, vzývali mír, pořádaly mírové dýchánky a společně s přáteli (mj. Timothy Leary) nahráli dnes již kultovní skladbu Give Peace a Chance.

V roce 1970 se Beatles oficiálně rozpadli. O rok později se manželé Lennonovi stěhují natrvalo do USA a zabydlují se v domě Dakota House v New Yorku. Lennon vydává album Imagine. Ve Spojených státech má John Lennon problémy s imigračním úřadem kvůli dřívějšímu přechování drog. V roce 1976 získává Lennon „zelenou kartu“.

9. října 1975 přivádí Yoko Ono na svět jediné společné dítě, Seana Ono Taro Lennona. Po narození syna si Lennon dává pauzu a uzavírá se před okolním světem, věnuje se pouze dítěti. V srpnu 1980 začíná po šesti letech znovu skládat hudbu a natáčet písně. Z těchto nahrávek vzniknou dvě alba – Double Fantasy (1980) a Milk and Honey (1984).

Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu, když se vracel z natáčení. Před branou jeho newyorského domu(Dakota) ho těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. Lennon s Yoko Ono vystoupili asi ve 22 hodin 50 minut z taxi, které je přivezlo z nahrávacího studia. Když prošli vstupní bránou domu Dakota, zavolal Chapman zezadu „Pane Lennone!“ Lennon se stihl sotva otočit, když na něj Chapman sedmkrát vystřelil. Lennon ještě stačil vyjít několik schodů a poté se zhroutil na zem. Na místě byli velice záhy dva policisté, kteří se rozhodli vzhledem k vážnému stavu zraněného nečekat na sanitku a odvézt jej do nemocnice policejním autem. Z místa činu do Rooseveltovy nemocnice museli ujet asi jednu míli. Během tohoto převozu Lennon ztrácí vědomí. Podle vyjádření doktora Stephena Lynna, který té noci sloužil pohotovost v Rooseveltově nemocnici, byl Lennon mrtvý již v okamžiku, kdy ho do nemocnice přivezli, tj. krátce před 23. hodinou. Přesto učinil pokusy o jeho záchranu, ale všechny byly marné. (zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/John_Lennon)

Ocenění