John D. Barrow

anglická, 1952 - 2020

Nahrávám...

Životopis

John David Barrow (* 29. listopadu 1952, Londýn) je jedním z významných anglických kosmologů a teoretických fyziků a matematiků. V dnešní době působí jako profesor matematických věd na Univerzitě v Cambridge a také jako spisovatel a dramatik.

John D. Barrow získal svůj první diplom z matematiky a fyziky na Durhamské univerzitě v roce 1974. V roce 1977 pak dokončil svůj doktorát z astrofyziky na Oxfordské univerzitě pod vedením Dennise Williama Sciama. John D. Barrow rovněž absolvoval dva roky postgraduální výuky astronomie na Univerzitě v Kalifornii.

V roce 1981 se připojil k Univerzitě v Sussexu, kde nabyl titulu profesora a v roce 1999 se stal profesorem v oboru aplikované matematiky a teoretické fyziky na Univerzitě v Cambridge a zároveň šéfem projektu nazvaného Millennium Mathematics Project a profesorem astronomie na Univerzitě v Londýně.

Barrowovy spisy, obzvláště jeho Antropogenetický kosmologický princip shrnují události fyzického rázu, často ve formě přehledu velkého množství faktů nashromážděných z prací předních fyziků, jako je Paul Dirac. Jeho náklonnost k populárně-naučnému stylu v oblasti filosofických záležitostí a fyzické kosmologie dělá jeho práce dostupné i obecné veřejnosti.

Kromě zhruba 400 žurnalistických článků napsal Barrow také 17 knih, vydaných pro obecný čtenářský klub. Prvním takovým dílem byla kniha s názvem Levá ruka vytvoření, která byla publikována v roce 1983. Barrow rovněž přednášel široké veřejnosti na Windsorském zámku, ve Vatikáně a při dalších různých příležitostech, které se naskytly. V roce 2002 jeho hra s názvem Nekonečna, která měla svou premiéru v Miláně, vyhrála ve Valencii italskou divadelní cenu Premi Ubu 2002.

V roce 2006 mu byla udělena Templetonova cena za postup ve výzkumu a objevech Spirituálních realit, čímž se zabýval ve svém spise O vztahu mezi životem a vesmírem a povaze člověka rozumět, a vytvořil tak nový pohled v otázkách konečného znepokojení nad vědou a náboženstvím. John D. Barrow je také členem tzv. Sjednocené reformované církve, jejíž učení popisuje jako tradiční deistické obrazy vesmíru.
Je rovněž autorem oceněné divadelní hry Infinities a v roce 2008 obdržel Faradayovu cenu Královské společnosti za šíření výsledků vědy.

Zdroj životopisu: cs.wikipedia.org

Populární autoři: