Joann Sfar

francouzská, 1971

Nahrávám...

Životopis

Joann Sfar (* 1971) navštěvoval kursy kreslení v Nice, současně získal diplom z filozofie a začal studovat na Akademii výtvarných umění v Paříži.


V necelých třiceti letech se jeho jméno ocitá v záhlaví úctyhodné bibliografie (padesátka alb, samostatných či ve spolupráci, za necelých deset let!), která se vymyká jakémukoliv kvapnému škatulkování.


Sfar čerpá jak z židovské tradice, tak z anglosaských fantastických příběhů či z řecké filozofie. Na počátku své kariéry dokáže současně realizovat rozsáhlou sérii pro nejširší spektrum čtenářů (Troll) pro nakladatelství Delcourt a kvaziexperimentální album Le Petit monde du Golem (Golemův malý svět) pro alternativní L’Association. Oba tyto směry, zdánlivě protichůdné, se mu podařilo spojit v nezařaditelných projektech, jakým je například Donžon (originální stránky zde), bláznivá hrdinská fantasy, kterou vymyslel společně s Lewisem Trondheimem.


Vyprávění je pro Sfara duší a základním nástrojem komiksu na rozdíl od „výtvarného umění“. Sfar píše daleko rychleji, než stačí kreslit. To ho nutí dělit se o své příběhy s kreslíři, kteří jsou mu blízcí, ale také směřovat ke stále jednodušší, stále rychlejší, dynamičtější kresbě, v níž hraje roli jedině srozumitelnost a která má vyprávět příběh bez laciných estetizujících efektů. Zřejmě nejsvobodněji experimentuje Sfar na hranici svých zásad, přičemž je neustále obohacuje o nové objevy, v životopisných epizodách kreslíře a malíře Julese Pascina, ve kterých předkládá fascinující úvahu nad věčnou otázkou po vztahu umění a života.

Zdroj životopisu: comicsdb

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015