João Guimarães Rosa

brazilská, 1908 - 1967

Nahrávám...

Životopis

João Guimarães Rosa, často jen Guimarães Rosa (27. června 1908 Cordisburgo — 19. listopadu 1967 Rio de Janeiro) byl lékař a diplomat, ale především jeden z největších brazilských spisovatelů.

Rosovy povídky a romány se téměř vždy odehrávají v prostoru divokého a odlehlého brazilského vnitrozemí, nazývaného sertão. Jeho dílo se vyznačuje inovativním jazykem, a to na rovině sémantické i syntaktické, ovlivněným jak četbou klasické světové literatury (Rosa ovládal na různé úrovni téměř 20 jazyků včetně základů češtiny), tak regionální lidové slovesnosti. Snoubí se v něm modernismus a tzv. latinskoamerický magický realismus s regionalismem (opakovaně se vrací k rodným Minas Gerais). Jména, místa a další atributy mají často symbolické a mnohoznačné významy.

Za Rosovo magnum opus je považován román Grande Sertão: Veredas z roku 1956 (v českém překladu vyšel pod názvem Velká divočina: cesty), původně součást románové série Corpo de Baile („Taneční soubor“). Za český překlad novely Burití, součásti této série, získala jeho autorka Vlasta Dufková Jungmannovu cenu (2008).

Zdroj životopisu: Wikipedia