Jindřich Hořejší

česká, 1886 - 1941 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Jindřich Hořejší byl básník, překladatel, významný představitel proletářské poezie.

Jindřich Hořejší se narodil v rodině truhláře, byl nejstarší z pěti dětí. Dva z jeho mladších bratrů byli rovněž literárně činní – Josef a Alexandr, ten pod jménem Jan Alda. Po maturitě na malostranské reálce pobýval Jindřich Hořejší devět let ve Francii. Vystudoval zde filozofickou fakultu pařížské Sorbonny a pak studoval v Dijonu. Přátelsky se stýkal s Františkem Gellnerem a Karlem Tomanem. Živil se příležitostnou prací, občas získal honoráře za příspěvky do časopisů.

Otřesným životním zážitkem byla pro Jindřicha Hořejšího 1. světová válka, které se zúčastnil na ruské frontě. Po válce byl členem Devětsilu, publikoval v časopisech Host, Červen, Rozpravy Aventina, ReD, Listy pro umění a kritiku aj. Od roku 1922 do konce života pracoval ve Státním úřadu statistickém jako překladatel do francouzštiny.

Jindřich Hořejší se stal též kmenovým překladatelem divadelních her pro Národní a Stavovské divadlo, překládal i pro jiná divadla. Ke konci svého života onemocněl plicní chorobou. Pohřben je na Vyšehradě.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015
Johanna Lindsey

1952 - 2019