Koupit knihy

Jim Butcher

americká, 1971


Nahrávám...

Životopis

Jim Butcher (*7.10.1971) je americký autor soudobé (komerčněji zaměřené) fantastiky.
Narodil se v Independence ve státě Missouri v USA, kde dodnes žije spolu s manželkou Shannon, spisovatelkou romantických příběhů. Jeho životopis obsahuje seznam dovedností, které byly k užitečné někdy před pár stoletími. Od mládí byl velmi aktivní v oblasti bojových umění, skvěle ovládá rovněž jízdu na koni, a to včetně jezdeckých představení. K fantastice se dostal jako čtenář J. R. R. Tolkiena a příběhů z prostředí cyklu Star Wars. Psaní se věnuje od svých devatenácti, nejdříve však bez úspěchu zkoušel štěstí v oblasti tradiční fantasy. Svůj první publikovaný román, základ pozdějšího autorského úspěchu, napsal v 25 letech.
Šlo přirozeně o úvodní díl série Harry Dresden. Čtenářům se v něm představil bývalý soukromý detektiv Harry Dresden, který se dnes živí v prostředí současného Chicaga jako čaroděj k pronajmutí. Mezi jeho časté zakázky patří např. hledání ztracených předmětů, různé druhy paranormálního vyšetřování, konzultační a poradenská práce, a to vše za rozumnou cenu. Série je napsána odlehčeným, mnohdy akčním stylem a díky tomu si rychle našla vzrůstající počet příznivců. V poslední době se pravidelně umisťuje na žebříčcích nejprodávanějších knih.
Cyklus dále doplňují kratší práce Something Borrowed (2006) a It‘s My Birthday Too (2007). Butcher na svých osobních internetových stránkách zveřejnil rovněž povídku Restoration of Faith (2004), v níž se vrací k Harryho minulosti soukromého detektiva.
Kladné přijetí předchozích prací autorovi umožnilo vrátit se na pole tradiční fantasy. Vznikla tak trilogie Codex Alera: Furies of Calderon (2004), Academ\'s Fury (2005) a Cursor‘s Fury (2006). Jde o životní příběh mladíka Taviho, jenž zprvu hledá uplatnění mezi lidem Alery a jejich životem spjatým s elementály (bytostmi země, vzduchu, vody, ohně a kovu), aby se posléze stal zachráncem obyvatel v boji proti nepřátelským rasám, které hodlají využít nejednotnosti říše zmítané občanskými nepokoji (cyklus byl zřetelně inspirován pozdními dny římského impéria). Práce na dvou úspěšně se rozvíjejících cyklech umožnila Jimu Butcherovi stát se spisovatelem z povolání.
Na závěr zbývá jmenovat ještě román Darkest Hour (2006), jehož hrdinou je známá komiksová postava superhrdiny Spider-Mana.(zdroj životopisu: legie.info)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.