Jayne Ann Krentz

Amanda Quick · Jayne Castle · Stephanie James pseudonymy

americká, 1948

Nahrávám...

Životopis

Narodila se 28. března 1948 v Borrego Springs ve státě Kalifornia. Za svobodna se jmenovala Castleová a její matka ji vychovávala společně s jejími dvěma bratry – Jamesem a Stephenem.
Svá studia historie na kalifornské univerzitě v Santa Cruz ukončila s hodností bakaláře v roce 1970. Ve studiu pak pokračovala na státní univerzitě v San Jose, kde si udělala doktorát z knihovnictví. Okamžitě po jeho získání se vdala za inženýra Franka Krentze, s nímž se setkala na škole v San Jose. Novomanželé se přestěhovali na Panenské ostrovy, kde Jayne pracovala jako knihovnice na základní škole. O této době Jayne mluví jako o „zhoubě svého profesionálního života“. Práce v knihovně se jí líbila, ale uvědomila si, že to, co se požaduje od učitelky na základní škole, ji neuspokojuje. Změnila tedy své působiště a pracovala jako knihovnice na vysoké škole. Nyní už déle než 30 let žije Jayne se svým manželem Frankem v Seattlu ve státě Washington. Je proslavená svou pracovitostí, protože šest dní v týdnu usedá ke svému psaní už v sedm hodin ráno. Mimo jiné ráda vaří vegetariánská jídla.
Díky její minulosti jistě nikoho nepřekvapí, že je velice štědrá vůči knihovnám, kterým pravidelně přispívá nemalými finančními částkami. Založila také univerzitní knihovnický fond, díky němuž si univerzitní knihovny mohou dovolit nakupovat více literatury a finančně přispívá patnácti základním školám v Seattlu na nákupy nových knih. Je rovněž členkou poradního sboru washingtonské univerzity pro nástavbové studium v oboru tvůrčího psaní.


Když ještě pracovala jako knihovnice na vysoké škole v Duke, začala s psaním vlastních povídek. Kombinovala v nich prvky romance s postupy science-fiction. Asi šest let psala a rozesílala náměty na romány, ale ty se jí pravidelně vracely se zamítavým stanoviskem. Během této doby zkoušela několikrát se svojí tvorbou skončit, ale ta se jí mezitím stala nutností. Pak se s rodinou přestěhovala do Seattlu, aby tam její manžel pokračoval v kariéře leteckého inženýra. Ani v Seattlu Jayne s psaním neskončila a v roce 1979 vydala svoji první knihu s titulem Něžný pirát. Tu vydala pod pseudonymem Jayne Castleová, což bylo její dívčí jméno. Pak následovaly další. U jednoho z vydavatelů Krentzová přehlédla ve smlouvě zmínku o tom, že si vydavatel kupuje její jméno, a podepsala ji. To jí znemožnilo vydávat pod jménem Jayne Castleová po dobu dalších deseti let. Během této doby vydávala knihy pod pseudonymy Jayne Taylorová, Jayne Bentleyová, Stephanie Jamesová a Amanda Glasová. Později, asi v polovině osmdesátých let, začala jako autorka používat své vyvdané jméno – Jayne Ann Krentzová. V té době napsala dva romány, které v sobě spojovaly prvky romance a science fiction. Oba měly obrovský úspěch a Jayne dodaly odvahu napsat skutečnou historickou romanci, kterou vydala pod pseudonymem Amanda Quicková.
Všechny její romány, ať už se odehrávají v přítomnosti, budoucnosti nebo minulosti mají však jedno společné – nepostrádají napětí, romantiku a humor.

Zdroj životopisu: www.harlequin.cz

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882
Terry Pratchett

1948 - 2015