Jaroslava Rottová

česká, 1959 statistiky

Nahrávám...

Životopis

nar. 24. 8. 1959 v Praze.

Ve své knize Můj život v Indii o sobě autorka napsala: "Skutečnost, že jsem po gymnáziu vystudovala pražskou VŠE, mě po dlouhou řadu let nasměrovala jedním, snad trochu všedním směrem. Do ekonomických a bankovních řad pracovníků.
Ve skrytu duše jsem však vždy toužila zažít alespoň trochu něco nevšedního, abych si mohla splnit svou dávnou touhu a s chutí o něčem zajímavém napsat. Drobné pokusy jsem měla kolem svých šestnácti let, kdy jsem sepsala sešit básniček. Předčítala jsem ho však jen rodině nebo přátelům. Ale právě v této době jsem si uvědomila, že jakákoli literární tvorba mě nesmírně láká. K cestovatelským námětům mě vedla i turistika s rodiči a později i s vlastní rodinou. Již na gymnáziu jsem napsala větší samostatnou práci inspirovanou měsíční cestou s rodiči po památkách Itálie, v níž jsem spojila naše dojmy ze současné Itálie s historií starých Římanů a vším, co po nich zbylo.
Nová příležitost k tvůrčí práci se mi naskytla až v letech 2004-2008. Zcela jasné a reálné téma se nabídlo samo, když jsme s manželem odjeli na několik let do Indie.
Naše společná touha po cestování mně dala základ k napsání cestopisu. A tak pomalu vznikal pohled na daleký indický subkontinent a běžné Indy 21. století podpořený historickými fakty, legendami a našimi bezprostředními zážitky.
Krátkodobě jsem procestovala již mnoho zemí, ale žádná ve mně nezanechala tak hluboký dojem jako právě Indie, neboť stopy poznání zde provázejí zvídavého návštěvníka na každém kroku.
Proto ani tato moje cestovatelská prvotina není mou poslední, protože odhaluje jen asi čtvrtinu všeho, co jsem o Indii dosud napsala a nafotila.
Nemohu zklamat ani některé indické známé, kteří projevili zájem si cestopis přečíst. Těší mě to nejen jako autorku, ale dokládá to kulturní a společenský zájem Indů o jejich zemi.
Pokud se mi to poštěstí, ráda se ještě do Indie vrátím, neboť čtyři roky jsou z určitého pohledu dlouhá doba, ale na poznání celé Indie je to tragicky málo.
Kdo ví, třeba právě Vás někde potkám na cestách po krásné Indii."

Zdroj životopisu: Můj život v Indii

Populární autoři: