Jaroslava Pechová životopis

česká, 1950

Životopis

Jaroslava Pechová (rozená Ransdorfová) 25.6.1950 Petrovice u Rakovníka. Od roku 1958 bydlela v Rakovníku. V roce 1980 se přestěhovala do Olomouce. Od roku 1986 žije v Praze. Pracovala řadu let jako volná novinářka. Spolupracovala také s Čs. rozhlasem a s Union internationale de la Marionnette. Získala novinářské ceny za publicistickou činnost, ocenění za původní rozhlasovou dramatickou tvorbu a ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku 1996. Řada rozhlasových pohádek poro mateřské školy, nedělní pohádky i krátké pohádkové příběhy na dobrou noc Jaroslavy Pechové jsou zařazeny ve Zlatém fondu Čs. rozhlasu. Ve své tvorbě se stále navrací do kraje dětství - na Rakovnicko a Křivoklátsko.
Pro děti a mládež napsala knihy Pohádky na draka, O Perejdovi, O vykutáleném Melichárkovi, Když uteče drak, Strašuláci, Pohádky z mechového lesa, Pohádky ze stříbrné tůně, České pohádky, Čáry máry Bublifuk a leporela Hurá, jdeme do světa, Ukaž mi ovečku a Kapr přes palubu. Její básničky pro nejmenší doplnily také mnohé omalovánky “pro praváky” i “ pro leváky” vydávané Nakladatelství Laguna.

Pohádkové knížky pojímá Jaroslava Pechová jako jednotné soubory, jež se upínají k jedné postavě nebo ke skupině postav - pochopitelně jde o postavičky báchorečné. V knížkách ožívají skřítci, víly, vodníci, obři, hejkalové, plavajzníci, polednice, louženice a další postavičky z pohádkového světa. Pohádkové knihy plné osobité poetiky, spravedlnosti, humoru a upřímnosti jsou vždy bohatě ilustrovány předními ilustrátory, např. Zdenou Krejčovou, Editou Plickovou, Evou Sýkorovou.

Jaroslava Pechová ovšem není pouze autorka pohádek. Její zájmová a tvůrčí paleta je podstatně širší. Píše poezii, převážně intimní, rellexivní lyriku. Napsala básnické sbírky Láskám všem, Modré z nebe, Rajská zahrada, Na konci nekonečna, Střípky zázraků a Ostrov naděje. Knížečky vázané v barevném francouzském sametu se stříbrnou či zlatou ražbou na obálce umocnila svými ilustracemi akademická malířka Inka Delevová. Zatím poslední básnickou sbírku Toulky v nalezeném čase autorka věnovala milované řece Berounce, která se mnohokrát klikatila jejím dětství. Knížku doplnil svými fotografiemi Milan Richtermoc.

U příležitosti 70. výročí narození spisovatele Oty Pavla vydala úspěšnou knihu Zpáteční lístek do posledního ráje Oty Pavla, která doposud vyšla již v pěti vydáních. Spisovatelka v ní s neobyčejným taktem, citem a pronikavou vnímavostí dovedla oživit atmosféru kolem tohoto prozaika a kolem lidí, s nimiž se na své krátké životní cestě potkal. Publikaci doprovázejí fotografie Milana Richtermoce. Poslední knihu ilistrovanou kreslířem a karikaturistou Karlem Klosem pojmenovala příznačně …ÚSMĚV PROSÍM... neboť čtenáře dvacet osm humorných povídek zaručeně rozveselí.

Je také autorkou dvanácti Hrníčkových kuchařek: Vaříme a pečeme bez vážení, Vaříme a pečeme bez vážení II, Pečeme bez vážení, Ovocné moučníky bez vážení, Pečeme na Vánoce bez vážení, Maso, které šetří kapsu, Hubneme nad plným talířem, Vaříme a pečeme v horkovzdušné troubě, Nejrychlejší moučníky, Pro chataře a chalupáře, Půlhodinka pouhá, První kroky v kuchyni.
Členství v institucích: člen Obce spisovatelů ČR, Severočeského klubu spisovatelů a Syndikátu novinářů ČR.

Slovníková a odborná díla, v nichž jsou autorčiny údaje: Kdo je kdo Česká republika,Who is…? (v České republice), Kdo je kdo, osobnosti české současnosti, Kdo je kdo v Obci spisovatelů ČR.

Ocenění