Jaroslav Kmenta

česká, 1969 statistiky · web

Nahrávám...

Životopis

Jaroslav Kmenta se narodil 16. února 1969 v Nymburce. Vystudoval nymburské gymnázium a poté Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Své studium na vysoké škole ukončil s titulem Mgr., nikdy se však pedagogické profesi nevěnoval. Vždy toužil psát a snil o novinářské práci. Již jako student v roce 1989 založil v Nymburce Občanské fórum a začal vydávat i týdeník s názvem Zpravodaj OF. V roce 1990 se dostává do městského zastupitelstva.
V roce 1991 se stal redaktorem agentury ČTK. Od roku 1993 pracuje jako novinář v deníku Mladá Fronta DNES. V roce 1999 vydává svou první knihu s názvem Pouštní horečka. Tato Kmentova prvotina je beznadějně vyprodána. V roce 2000 z deníku Mladá fronta DNES odchází, neboť se u něj dostavil syndrom vyhoření a chce uplatnit svůj talent a um pro investigativní žurnalistiku jinde. Nastupuje tedy jako novinář do Zemských novin, poté pracuje v deníku Impuls a v časopisu Instinkt. Zjišťuje však, že představy a vize, s kterými nastupoval a které chtěl zrealizovat, není možné uskutečnit, a proto se v roce 2003 opět vrací do Mladé fronty DNES na pozici vedoucího reportérského oddělení. Zabývá se vnitropolitickými kauzami, propojeností politických, podnikatelských a mafiánských kruhů a odhalováním korupce.
V roce 2005 vydává svou druhou knihu Český špion Erwin van Haarlem a zakládá vlastní knižní vydavatelství s názvem JKM. V roce 2007 vydává knihu Kmotr Mrázek, následující roky vydává ještě druhý a třetí díl. V roce 2010 vychází další Kmentův počin, s názvem Svědek na zabití.
Rok 2010 je pro Kmentu rokem ocenění. Získal prestižní cenu Karla Havlíčka Borovského, která se uděluje za výjimečné novinářské výsledky. Tato cena mu byla udělena za dlouhodobou a důslednou investigativní žurnalistiku.
V roce 2011 vychází jeho sedmá kniha Všehoschopní – superguru Bárta.
V roce 2013 ovládl list Mladá fronta DNES Andrej Babiš, podnikatelský magnát a tehdy ještě budoucí politik a Kmenta z tohoto listu opět odchází, neboť není schopen pracovat na investigativní žurnalistice pod tímto vládcem, kterého on sám veřejně označil za kmotra. Spolu s ním odchází i šéfredaktor listu Mladá fronta DNES Robert Čásenský, který následně zakládá svůj vlastní časopis Reportér. V současné době působí v tomto časopise i Kmenta.
V roce 2014 vychází Kmentovi jeho osmá kniha Padrino Krejčíř Afričan, v roce 2015 Padrino Krejčíř Gangster a v roce 2016 prozatím poslední titul Padrino Krejčíř Žralok.
Kmenta žije stále v Nymburce, je ženatý a má dvě děti.

Populární autoři:

Simona Ingrová

1967 - 2011