Jaroslav Hašek
česká, 1883 - 1923 |
Životopis
Po nedokončených studiích na gymnáziu se vyučil drogistou a nakonec maturoval na obchodní akademii. Stal se zaměstnancem banky Slavia. V této době se seznámil s českými anarchisty a postupně se dostal do jejich čela.
Začal vést bohémský a tulácký život (prošel pěšky mj. Slovensko, Halič, Uhry). V této době se začal živit pouze literaturou a novinařinou a také začal mít problémy s alkoholem, které se postupem času zvětšovaly. Seznámil se s Jarmilou Mayerovou, se kterou se později oženil.
V roce 1907 byl krátce vězněn za svoji anarchistickou činnost.
Roku 1908 redigoval Ženský obzor, od 1910 Svět zvířat (satiristický časopis - neexistující zvířata), od 1911 přispíval do Českého slova, dále pak přispíval do: Čechoslovanu, Pochodně, Humoristických listů.
V roce 1911 založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona, politickou mystifikaci karikující volební poměry, a vystupoval jako její kandidát. V tomto období byl spolu s F. Langrem, E. A. Longenem, E. E. Kischem a dalšími spoluautorem řady kabaretních vystoupení, kde byl i hlavním účinkujícím.
V roce 1915 dobrovolně narukoval v Českých Budějovicích k 91. pluku a s ním odešel na haličskou frontu. O úmyslu narukovat téměř nikomu neřekl, proto byl nějakou dobu hledaný. V září 1915 se nechal zajmout a roku 1916 vstoupil do československých legií, publikoval v časopise Čechoslovan.
Přes Jugoslávii se dostal do Ruska, kde roku 1918 v Moskvě vstoupil do české sociálně demokratické strany (bolševiků). V roce 1918 vstoupil do Rudé armády, byl ředitelem armádní tiskárny v Ufě, náčelníkem oddělení pro práci s cizinci aj. Co vedlo Haška k opuštění myšlenky anarchismu a přijetí socialistických myšlenek, nikde neobjasnil, na základě jeho díla lze říci, že k anarchii měl rozhodně blíže. V Rusku se znovu oženil (po návratu do Čech nebyl souzen za mnohoženství jen díky tomu, že v Rusku nebyl zrovna pořádek a neuznávaly se vzájemně různé smlouvy).
V prosinci 1920 se vrátil do Prahy, kde se vrátil ke svému bohémskému způsobu života. Mnoho historek z této doby sepsal Haškův přítel Zdeněk Matěj Kuděj.
Znechucen politickým vývojem odešel do Lipnice nad Sázavou, kde později zemřel.
V roce 2005 byl Jaroslavu Haškovi na pražském Žižkově odhalen jezdecký pomník od Karla Nepraše.
--
Biografie:
Antonín Kachlík: Jak se narodil Švejk a zemřel Hašek
Zdroj životopisu: ohaskovi.cz
Jaroslav Hašek - knihy
- Svět zvířat 1982
- Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV 2008
- Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl 1966
- Dobrý voják Švejk před válkou a jiné podivné historky 1957
- Můj obchod se psy a jiné povídky 2011
- Trampoty pana Tenkráta 1973
- Dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona 1977
- České humoresky 1983
- Neznámé osudy dobrého vojáka Švejka 1983
- Aféra s křečkem a jiné povídky 1954
- Osudy dobrého vojáka Švejka 2. díl 1966
Žánry autora
Cestopisy a místopisy Romány Poezie Literatura faktu Náboženství Citáty a přísloví Pro děti a mládež Literatura česká Fejetony, eseje Povídky
Štítky z knih
první světová válka (1914–1918) dopisy korespondence povídky satira humor cestopisné příběhy Rusko zfilmováno zvířata, fauna