Jan Trefulka

česká, 1929 - 2012 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Jan Trefulka byl publicista, literární kritik a prozaik.

Jan Trefulka se narodil v Brně v rodině inženýra. Na obecné škole byl jeho spolužákem Milan Kundera a jejich přátelství trvalo celý život.

Jan Trefulka absolvoval v Brně reálné gymnázium a na Filozofické fakultě UK studoval literární vědu a estetiku. Studium ukončil v roce 1950, kdy byl yloučen z KSČ. Nastoupil do dělnického zaměstnání, potom pracoval jako traktorista.

Po vojenské službě studoval Jan Trefulka na Filozofické fakultě v Brně literární vědu a češtinu, ale ani tentokrát školu nedokončil. Pracoval v brněnském Domě umění, posléze jako redaktor. Vstoupil opět do komunistické strany, ale v roce 1969 byl znovu vyloučen.

Následovala opět různá dělnická zaměstnání v Brně a v Praze, nakonec byl nezaměstnaný. Přátelé umožňovali Trefulkovi příležitostně publikovat pod svými jmény. Jan Trefulka se účastnil v práci samizdatu a podepsal Chartu 77.

Po roce 1989 vstoupil Jan Trefulka do veřejného života, organizoval moravskoslezské spisovatele a publicisticky propagoval moravské zájmy. V letech 1992-97 byl členem Rady české. Byl předsedou Obce moravskoslezských spisovatelů a členem první Rady České televize.

Zemřel 22. listopadu 2012.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Eduard Petiška

1924 - 1987
Alois Jirásek

1851 - 1930