Jan Assmann

německá, 1938

Nahrávám...

Životopis

Významný německý egyptolog a religionista se narodil 7.července 1938 v městečku Langelsheim nedaleko Hannoveru. Nejdříve studoval na nižších školách v Lübecku a Heidelbergu a pak odešel studovat egyptologii, klasickou archeologii a řecká studia postupně na universitách v Mnichově, Heidelbergu, Paříži a Göttingenu. V letech 1976-2003 působil jako profesor na nejprestižnější německé universitě v Heidelbergu, od té doby působí na universitě v jihobavorské Kostnici.
Od roku 1967 se podílel na vykopávkách v západních Thébách. Je autorem bezpočtu knih a článků na téma egyptského náboženství, historie, literatury a umění, zabýval se rovněž možným vlivem reforem faraona Achnatona na další náboženství. Podílel se na rozpracování kulturní teorie. Společně se svou ženou Aleidou Assmann je autorem teorie kulturní paměti.
Jan Assmann je členem Heidelbergské akademie, Německého archeologického institutu, Instituce pro historickou antropologii, dále Egypt Exploration Society a Société Française d’Egyptologie.

Zdroj životopisu: wikipedia (cs; en); Markgraf