Ivan Brezina

česká, 1967

Nahrávám...

Životopis

Ivan Brezina (* září 1967) je český novinář a publicista známý především svou kritikou ideologie environmentalismu.

Vystudoval systematickou biologii a ekologii na Přírodovědecké fakultě UK a publicistiku se specializací kultura na Fakultě sociálních věd UK. V prosinci 1989 začal psát do Studentských listů, později byl reportérem Reflexu a Lidových novin. Extrerně spolupracoval například s časopisem pro nezavedenou literaturu Iniciály, Revolver Revue, Literárními novinami nebo s Rádiem Mikrofórum. Pro pořady Na vlastní oči (TV Nova) a Fakta (Česká televize) připravoval investigativní reportáže.

Dnes je Brezina zaměstnán jako redaktor magazínu Maxim. Komentáře a analýzy o ekologické tématice průběžně publikuje například v Mladé Frontě Dnes, Lidových novinách, Týdnu nebo Neviditelném psu. Dlouhodobě se věnuje také cestovatelské publicistice. Jeho články o asijských zemích se objevují třeba v časopisech Koktejl, Outdoor nebo Pátek Lidových novin. Pro cestovatelský pořad České televize Objektiv natáčí televizní reportáže.

V květnu 1999 Brezinu tehdejší premiér Miloš Zeman nařkl z toho, že je zkorumpovaným novinářem, který píše články na podporu dostavby JE Temelín na objednávku společnosti ČEZ. Soudy všech instancí shodně konstatovaly, že jde o nepravdu, a v dubnu 2007 byl Zeman pravomocně odsouzen k omluvě.

Zdroj životopisu: wikipedie.cz

Populární autoři:

J. R. R. Tolkien

1892 - 1973