Iva Frühlingová

česká, 1982 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Iva Frühlingová (* 11. května 1982, Litvínov) je česká zpěvačka zpívající převážně francouzsky. Dříve působila také jako modelka.

Její otec pracuje v chemických závodech a její matka je rehabilitační pracovnice. Oba ve volném čase provozují různé umělecké činnosti od sochaření po psaní prózy. Iva poprvé slyšela o Francii od dědečka, který se tam narodil, a hned se do ní zamilovala. Do Francie se dostala ve svých 14 letech díky konkurzu francouzské modelingové agentury.

V 16 letech se stává členkou kapely Turn Over. Poté se Iva se svojí demonahrávkou dostává do rukou francouzských producentů Michéla Eliho a Thierryho Saida. Díky nim v 19 letech podepisuje smlouvu na 4 desky s vydavatelstvím Virgin records. Pak už jde všechno ráz naráz, Iva vydává ve 20 první singl Oú tu veux, quand tu veux (Kde chceš, kdy chceš), následuje její první deska Litvínov, která slaví velký úspěch ve Francii a v Belgii. Její singly se ocitají na prvních příčkách hitparád, nazpívá duet s Jeanem-Luisem Aubertem v Olympii v Paříži, stává se předskokankou začínajícího Raphaela i Benjamina Bioleho. Ten si ji oblíbí natolik, že hostuje na jeho desce Negativ. V roce 2003 Iva vyhrává cenu Talent roku ve francouzském rádiu France Bleu. 2.singl z alba Litvínov je píseň "La muerte" (Smrt), která má velký úspěch hlavně v Belgii. Třetí singl z této desky nevyšel, i když se objevily spekulace, že to měla být píseň "J´ai eu tort".

V roce 2004 konečně vydává Litvínov v České republice, kde tak jako ve Francii slaví velký úspěch. Přináší nový, svěží, mladý vítr do klidných, stojatých vod české hudby a showbyznysu. Iva se dostává na titulní stránky novin, je zvaná na všemožné rozhovory. Za prodej desky získává Zlatou i Platinovou desku. 17. prosince 2004 křtí Litvínov v pražském Paláci Akropolis, kmotrem se stává hudebník Jan P. Muchow.

Se skupinou Kryštof nazpívá píseň Pan Sen, která se objevuje na desce Mikrokosmos. Při této příležitosti se Iva poprvé seznámí s Richardem Krajčem (jejím budoucím manželem). Hostování na desce Mikrokosmos není její jediné spojení s českými interprety, je hostem koncertního turné Anny K. a v roce 2005 nazpívává duet Někdy stačí dát jen dech s Meky Žbirkou. Tato píseň se stává ústřední písní seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Na podzim roku 2005 vydává svojí 2. desku nesoucí název Baby Doll. Tato deska nebyla natočena ve Francii, nýbrž na Slovensku. Díky ní se ještě více dostává do povědomí Čechů a album jí vynáší nominaci Objev roku 2005 v soutěži Český Slavík Mattoni. V lednu 2006 je v soutěži Andělé Allianz 2005 nominována na zpěvačku roku. Na jaře roku 2006 vyráží na první koncertní turné a kluby jsou vyprodané. V tomtéž roce získává v soutěži Český Slavík Mattoni cenu Skokan roku. Prvním singlem z této desky je píseň "A part" (Rozděleni). Druhý singl je poprvé česky zpívaná píseň, s názvem Věřím. I přesto, že tento singl má pozitivní text, byl velmi kritizován.

V březnu 2007 se Iva umístila na 2. místě v katogorii Zpěvačka roku v anketě Žebřík 2006. Na konci roku 2007 vydává svoji třetí a zatím poslední desku s názvem Strip Twist, toto album Iva natáčí opět ve Francii. Prvním singlem z tohoto alba se stává píseň "Waterbed". Videoklip k této písni je velice nápaditý.

V lednu roku 2008 se zúčastnila českého kola soutěže Eurovize, v němž vystoupila s písní Partit et revenir. Do semifinále v Bělehradě však nepostoupila, vítězkou se stala Tereza Kerndlová.

Druhým singlem z 3.alba s názvem Strip Twist se stane píseň Struny.

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Iva_Fr%C3%BChlingov%C3%A1

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996
Bertrice Small

1937 - 2015