Isabel Allende

chilská, 1942

Nahrávám...

Životopis

Isabel Allende Llona (* 2. srpna 1942 Lima, Peru) patří mezi nejprodávanější chilské spisovatele a zároveň je nejčtenější ze španělsky píšících autorů. Její díla jsou přeložená do 27 jazyků. V roce 2010 získala v Chile Národní cenu za literaturu jako čtvrtá žena v pořadí.

Spisovatelka je dcerou chilského diplomata Tomáse Allende a Francisky Llony. Narodila se v Limě, když její otec pracoval v Peru jako velvyslanec. V roce 1945 se její rodiče rozvedli a Isabel se s matkou a dvěma sourozenci vrátila do Chile, kde žila až do roku 1953. Později žila střídavě v Bolívii a Libanonu. Část svého života strávila i v Bruselu a Švýcarsku. Kromě spisovatelské činnosti se věnovala žurnalistice. Pracovala jako novinářka v časopisech a v televizi.

Od roku 1959 do 1965 pracovala v Organizaci spojených národů v Santiagu de Chile. Spolupracovala s nejrůznějšími časopisy a novinami, napsala několik pohádek, divadelních her.

Roku 1963 se jí a manželovi Migueli Fríasovi narodila dcera Paula, o 3 roky později, po návratu do Chile, syn Nicolás. Kvůli cestám, při kterých prezentovala své knihy, skončilo jejich manželství rozvodem.

Isabel Allendeová je neteří Salvadora Allende, bývalého prezidenta Chile, který zahynul při vojenském puči v Chile v roce 1973. Tehdy nadobro opustila Chile a odešla se svou rodinou do Venezuely.

V roce 1982, kdy ve věku 99 let umíral její dědeček, se rozhodla napsat mu dopis, který se později stal jejím stěžejním dílem. Dům duchů se setkal s velkým úspěchem a byl převeden i na filmová plátna.

Roku 1984 vydala O lásce a temnotě, která byla později také zfilmována. O 8 let později zemřela na porfyrii její dcera Paula. Isabel Allende se rozhodla napsat svou autobigrafii Paula, ve které vypráví o svém dětství a mládí až do okamžiku svého exilu.

Od roku 1988 žije se svým druhým manželem, Williem Gordonem, v Kalifornii.

Roku 2003 jí bylo uděleno americké občanství a o 4 roky později obdržela Doctor Honoris Causa Univerzity v Trentu.

V září 2010 obdržela Premio Nacional de Chile za svůj přínos chilské a světové literatuře a 2011 Cenu Hanse Christiana Andersena za svůj talent očarovat čtenáře a magický charakter svého díla.

Autorka je stejně jako kolumbijský spisovatel Gabriel García Marquéz představitelkou magického realismu.

Zdroj životopisu: cs.wikipedia.org

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015