Koupit knihy

Ioan Petru Culianu

rumunská, 1950 - 1991


Nahrávám...

Životopis

Ioan Petru Culianu (narozen 5. ledna1950 v Iasi, Rumunsko, zemřel 21. května 1991 v Chicagu) byl rumunský náboženský učenec, kulturní historik, filosof a esejista. Těžištěm jeho výzkumu byly dějiny gnosticismu, okultismus a magie v renesanci.

Culianu se narodil v Rumunsku. Studoval na univerzitě v Bukurešti a pak během studií v Perugii zažádal o politický azyl. Vystudoval v Miláně na Università Cattolica del Sacro Cuore. Po krátkých pobytech ve Francii a Nizozemsku odešel z Evropy a nadobro se usadil v Chicagu. Tam získal profesuru.

Oblastí jeho zájmu také byla historie a politika Rumunska v 20. století. Takže se opřel nejen do Securitate a jejich následovníků, ale i do jí podobných organizací jako na ultra-nacionalistické, antisemitské a fašistické organizace a požadoval vyšetřování genocidy Židů v Rumunsku.

Během svého působení na univerzitě v Chicagu redigoval příručku o dějinách náboženství.

Culianu byl po přednášce 21. května 1991 zabit na univerzitním záchodě střelou do týla. Podezřelí jsou členové rumunské zpravodajské služby. Vražda není vyřešena dodnes.(zdroj životopisu: http://de.wikipedia.org/wiki/Ioan_Petru_Culianu)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

J. R. R. Tolkien

1892 - 1973
Terry Pratchett

1948 - 2015