Ian McEwan

anglická, 1948

Nahrávám...

Životopis

Jeden z nejznámnějších ostrovních prozaiků své doby. Jedná se o držitele Řádu britského impéria a autora známého románu Betonová zahrada. Pro ni a pro svá raná díla bývá v angličtině a francouzštině přezdíván Ian Macabre (děsivý, makabrózní, hrůzný Ian), v češtině někdy jako básník perverze.
McEwan se narodil v Aldershotu v Anglii, ač velkou část svého života strávil na dálném východě, v Německu a v severní Africe, kde byl jeho otec vyslán jako armádní důstojník. Mladý Ian vystudoval University of Sussex a University of East Anglia, kde byl absolventem kurzu tvůrčího psaní Malcolma Bradburyho.
V roce 1999 s ním jeho první žena, Penny Allen, prohrála soudní spor a McEwanovi bylo uděleno opatrovnictví nad oběma jejich syny. Jeho druhá žena, Annalena McAfee, je redaktorou britského deníku The Guardian.
V březnu 2004, jen několik měsíců poté, co jej britská vláda přizvala na večeři s americkou první dámou, Laurou Bushovou, mu byl odepřen přístup do USA na bezpracovní vízum (McEwan měl asistovat na několika placených autorských čteních). Po pár dnech a mnoha ohlasech v britských médiích byl McEwan nakonec do USA přijat. Celní úředníci, jak sám uvedl, mu sdělili: „Stále vás nechceme pustit, přitahujeme takhle ale mnoho nežádoucí publicity.“ Vláda USA McEwanovi později poslala omluvný dopis.
Je členem Královské literární společnosti (Royal Society of Literature), Královské umělecké společnosti (Royal Society of Arts) a Americké akademie umění a věd (American Academy of Arts and Sciences). V roce 1990 mu byla udělena Toepferovou Nadací v Hamburku Shakespearova cena. Jeho pravděodobně největším oceněním je Řád britského impéria, jejž obdržel v roce 2000.

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ian_McEwan

Populární autoři:

Johanna Lindsey

1952 - 2019
J. R. R. Tolkien

1892 - 1973