Howard Phillips Lovecraft

Humphrey Littlewit pseudonym

americká, 1890 - 1937

Nahrávám...

Životopis

Howard Phillips Lovecraft byl americký básník a autor fantasy, scifi a především hororů. Nejslavnější se stala jeho volně propojená série hororových povídek o mýtu Cthulhu, popisující pantheon podivných, vetřeleckých temných bohů, kteří se dostali na Zemi. Stejně slavný je jeho motiv Necronomiconu, pradávné knihy temných zaklínadel, kterou mnohokrát popisuje ve svých dílech. Jeho díla jsou velmi pesimistická, útočí na křesťanství, romantismus a osvícenství. Ačkoli za svého života nebyl příliš čten, stal se jedním z nejvlivnějších hororových autorů 20. století. Ačkoli jeho díla byla do češtiny mnohokrát přeložena, v České republice příliš populární není.

Narodil se v Providence v rodině obchodního cestujícího s klenoty. V roce 1893 jeho otec zešílel a byl až do své smrti v roce 1898 hospitalizován. Jeho matka zemřela v roce 1921, tato ztráta se Lovecrafta velmi dotkla. Po smrti svých rodičů žil u příbuzných. Již ve dvou letech recitoval poezii, v šesti letech psal básně sám. Hodně četl a svému dědečkovi vyprávěl vlastní hororové příběhy. Byl velmi svárlivý a nedisciplinovaný, byl v dětství často nemocný. Zajímal se o astronomii, ovšem nezačal ji studovat, protože neměl učitele. Od roku 1913 psal povídky, ale byly časopisy odmítány. Poprvé publikoval až v roce 1923 v časopise Weird Tales. V roce 1924 si vzal spisovatelku Soniu Greeneovou (1883–1972), původem ukrajinskou Židovku. Měl problémy s prací, později se přestěhoval do Clevelandu. Po několika letech nepříliš úspěšného manželství se poměrně přátelsky dohodli, že se rozvedou, nicméně nikdy se ve skutečnosti nerozvedli. Když se v roce 1933 Lovecraft přestěhoval zpět do Providence, nastalo období, v němž nejvíce psal. V roce 1936 u něj byla diagnostikována rakovina střeva, až do své smrti trpěl bolestmi.

Lovecraft psal téměř výlučně povídky či básně, nenapsal žádné větší dílo. Jeho styl je přirovnán ke stylu Edgara Allana Poea, je dosti archaický. Tématy jeho povídek jsou zapomenuté vědomosti lidstva, vetřelci z jiných světů, zachování starých podivných kultů do moderních dob, nemožnost vyhnout se svému osudu, hrozby civilizaci, rasismus (až do sklonku života byl Lovecraft silně rasistický, až ke konci života tento názor změnil a litoval ho), rizika vědy. V Lovecraftově díle se téměř nevyskytují ženské postavy, je proto občas kritizován pro misogynitu.

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Howard_Phillips_Lovecraft

Populární autoři: