Henry Kuttner životopis

Lewis Padgett · pseudonym

americká, 1914 - 1958

Životopis

Narodil se v Los Angeles, kde začal také studovat. Během hospodářské krize byl nucen studia přerušit a našel si práci v literární agentuře. Byl tehdy nadšeným čtenářem pulpových magazínů a sám začal přispívat do jednoho z nich, Weird Tales. Jeho první povídka Hřbitovní krysy z roku 1936 byla ovlivněna jeho literárním vzorem H. P. Lovecraftem, který sám proslul jako autor vytříbených příběhů kosmického děsu. Lovecraft Kuttnera rovněž vybídl ke spolupráci s tehdy mladičkou nadějnou autorkou C. L. Mooreovou (1911–1987). Jejich první společné texty vznikly v roce 1937, společné autorství se pozvolna měnilo ve vzájemnou náklonnost. Kuttner se s Mooreovou v červnu 1940 oženil – a jejich vztah lze považovat za snad vůbec nejšťastnější a (v literárním smyslu) nejplodnější manželství v žánru science fiction.

Sám Kuttner psal před svatbou dobrodružnou sci-fi, např. sérii o filmové společnosti z budoucnosti Hollywood on the Moon, pro hororový magazín Weird Tales vytvořil v conanovském stylu fantasy cyklus Elak of Atlantis a spolu s Arthurem K. Barnesem sérii o popleteném cestovateli v čase Pete Manxovi.

Čtyřicátá léta jsou bezesporu Kuttnerovou nejslavnější érou. V té době napsal spolu s Mooreovou více než 40 povídek – většinu pod pseudonymem, z nichž se nejslavnější byl Lawrence O\'Donnell a Lewis Padgett. Vznikla série o opileckém vynálezci Galloway Gallegherovi, brilantní povídka Twonka, která byla roku 1952 zfilmována, veleslavný příběh Chrudošiví jsou borolové, jenž je tradičně řazen mezi deset nejlepších povídek science fiction, stejně jako Ideální jaro. Mezi fanoušky science fiction je oblíbená čtveřice humorných příběhů o pitoreskních mutantech, kteří si říkají Hogbeni. Hvězdné období uzavírá román Fury (Zběsilost), v němž se lidstvo po atomové válce přestěhovalo na dno venušského oceánu a je ovládáno rasou nesmrtelných.

V 50. letech mohl Kuttner konečně dostudovat na univerzitě, po čemž stále toužil, a science fiction v jeho tvorbě vystřídaly kriminální romány. V roce 1958 zcela náhle zemřel na srdeční infarkt.

Kuttner za života marně čekal na uznání za svou výjimečnou a originální tvorbu. Z dnešního pohledu je však zřejmé, že spolu s C. L. Mooreovou významně ovlivnil žánr science fiction a zapůsobil na takové autory, jako byli Ray Bradbury či Philip K. Dick.

Ocenění (1)

2001 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Překladová povídková sbírka) - kniha Čarovný svět Henry Kuttnera