Henry James

americká, 1843 - 1916

Nahrávám...

Životopis

Henry James (15. dubna 1843, New York – 28. února 1916, Londýn) byl americký spisovatel a kritik. Od roku 1876 žil trvale v Londýně.

Narodil se v rodině myslitele a teologa Henryho Jamese staršího (1811–1882), kterému bohaté dědictví umožnilo žít podle vlastních představ. Měl tři bratry, z nichž starší bratr William se stal významným psychologem, a sestru Alici (1848–1892), jejíž deníky, vydané dlouho po její smrti (1934, 1964), způsobily ve své době značný rozruch, protože v nich ostře komentovala britský styl života i jmenovitě konkrétní osoby.

V létě roku 1855 odcestovala celá rodina do Evropy. Dětem se dostávalo vzdělání od domácích učitelů a Henry krátkodobě navštěvoval školy v různých místech Evropy (Ženeva, Londýn, Paříž, Bologna, Bonn). Vedle toho intenzivně četl francouzskou, anglickou a ruskou literaturu (Honoré de Balzac, Samuel Richardson, Charles Dickens, William Makepeace Thackeray a další.)

V roce 1862 se přihlásil ke studiu práv na Harvardově univerzitě, ale nedokončil ho. Vrátil se do Evropy. V Londýně se setkal s řadou osobností (například Dante Gabriel Rossetti, John Ruskin, Charles Darwin ad.). Cestoval po Francii a Itálii a v roce 1875 se usadil v Paříži. Zde se spřátelil s Ivanem Sergejevičem Turgeněvem. Ten jej uvedl do společnosti pařížských spisovatelů, jako byli: Gustave Flaubert, Émile Zola, Alphonse Daudet, Guy de Maupassant nebo Edmond de Goncourt.

Následujícího roku odjel do Londýna, kde se nakonec usadil. Jako projev loayality ke své druhé vlasti a rovněž jako protest proti otálení Spojených států se vstupem do první světové války se v červenci 1915 přihlásil k britskému občanství.

V prosinci 1915 jej postihl záchvat mrtvice, na jehož následky v únoru 1916 v Londýně zemřel. Jeho tělo bylo zpopelněno a popel uložen na hřbitově v Cambridge, Massachusetts.

Zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Henry_James

Populární autoři: