Helena Šmahelová

česká, 1910 - 1997

Nahrávám...

Životopis

PhDr. Helena Šmahelová, provdaná Helena Trostová (*14. července 1910, Řestoky okres Chrudim – †5. listopadu 1997, Rakovník), manželka jazykovědce Pavla Trosta, sestřenice českého filmaře Alexandra Hackenschmieda a přítelkyně spisovatele Jaromíra Johna byla česká autorka próz pro dospělé a zvláště pro děti a mládež a autorka rozhlasových her.

Helena Šmahelová se narodila v rodině s bohatou mlynářskou tradicí. Po krátkém pobytu v Řestokách odešla s rodiči na Moravu a nakonec se rodina usadila v Bratislavě. Zde také studovala reálku, ale z rodinných důvodů ji mohla dokončit maturitou až v roce 1945.

Po smrti obou rodičů v roce 1928 odešla Helena Šmahelová k babičce do Chrudimi. V Jaroměři se vyučila knihkupecké profesi. V roce 1931 nastoupila v Chrudimi jako úřednice v okresní nemocenské pojišťovně. Zde se seznámila s Bohumilem Markalousem, který byl již v té době známý spisovatel píšící pod jménem Jaromír John.

V květnu roku 1937 odešla Helena Šmahelová do Prahy a opět zde nastoupila jako úřednice v nemocenské pojišťovně. Druhou světovou válku přežila s obtížemi. V roce 1943 odešla díky J. Johnovi z místa úřednice a zbytek války prožili ve Slatiňanech. Po válce se vrátila ke studiu, dokončila reálné gymnázium a od roku 1946 studovala na Filozofické fakultě Palackého univerzity v Olomouci, titul PhDr. získala v roce 1952. Po smrti J. Johna uzavřela sňatek s docentem olomoucké filozofické fakulty Pavlem Trostem.

Po promoci Helena Šmahelová krátce pracovala jako léčebný psycholog v brněnské psychiatrické protialkoholické léčebně. V roce 1956 odešla s manželem do Prahy a pracovala jako spisovatelka z povolání.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz, cs.wikipedia.org

Populární autoři:

Jules Verne

1828 - 1905