Hector Hugh Munro

Saki pseudonym

britská, 1870 - 1916

Nahrávám...

Životopis

Hector Hugh Munro, jenž tvořil pod pseudonymem Saki, se narodil roku 1870 v Barmském Akyabu. Jeho otec byl úředníkem barmské policie. Od dvou let byl vychováván dvěma staropanenskými tetičkami v Devonu. Zřejmě to s malým Hectorem myslely dobře, ale jejich výchova se nesla v duchu velké přísnosti. To na něm zanechalo zřetelné stopy, což lze také vysledovat z motivů některých jeho slavných povídek, především Sredni Vaštar a (The Lumber Room).

Vzdělání se mu dostalo na středních školách v Exmouthu a Bedfordu. Po škole se nechal zaměstnat u barmské policie, ale brzy se dal na novinařinu. Psal politické satiry pro Westminster Gazette, byl zahraničním korespondentem pro Morning Post na Balkáně, Rusku, and v Paříži. Roku 1908 se přestěhoval do Londýna. Po vypuknutí 1. světové války se jako 43 letý přihlásil do armády a 13. 11. 1916 byl ve Francii zastřelen německým odstřelovačem.

Svou kariéru začal jako novinář, psal pro noviny jako Westminster Gazette, Daily Express a řadu dalších, později začal psát povídky (zveřejňované – jak bylo v té době zvykem – v novinách a teprve později shromážděné do několika svazků), napsal také několi her, historických studií a románů. Jeho tvorba byla ovlivněna Oscarem Wildem, Lewisem Carrollem a Kiplingem.

Napsal čtyři sbírky krátkých povídek: Reginald (1904), Reginald v Rusku (1910), The Chronicles of Clovis (1912) a Beasts and Super-Beasts (1914). Jeho povídky mnohdy odráží zvyky a postoje edwardiánské společnosti, na kterou nahlížel satirickým pohledem jejího vlastního člena. Jde o umě vypilovaná dílka epigramatického charakteru. Často se zabývají původy krutosti a surovosti lidí a jejich rozuzlení bývá postaveno na překvapivém zvratu v samotném závěru.

Dospělí, zvířata a děti jsou tři základní témata humoristy Hectora Hugha Munroa, píšícího pod pseudonymem Saki.

Zdroj životopisu: ld.johanesville.net

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882