Harry Thürk

německá, 1927 - 2005

Nahrávám...

Životopis

Harry Thürk, rodným jménem Lothar Rudolf Thürk (*8.března 1927, Zülz, Horní Slezsko, Výmarská republika – †24.listopadu 2005, Výmar, Německo) byl německý novinář a spisovatel. Byl velmi populární zejména v někdejší Německé demokratické republice.

Harry Thürk v roce 1944 ve věku 17 let v době 2. světové války vstoupil jako dobrovolník do nacistického Wehrmachtu, kde byl zařazen k výsadkářům. Krátce bojoval na východní frontě, byl zajat, ale již po roce propuštěn ze zajetí a odešel do sovětského okupačního pásma, pozdější Německé demokratické republiky. Zapojil se do komunistického mládežnického hnutí, pracoval jako novinář, fotoreportér, válečný zpravodaj (Čína, Vietnam) a spisovatel. Napsal celkem 19 románů a 10 detektivek, knihy pro děti a mládež a literatury faktu.
Některá jeho díla byla i zfilmována, u většiny z nich také spolupracoval i na jejich scénáři. Mezi jeho vůbec nejznámější díla patří ostře protiválečný román Hodina mrtvých očí z roku 1957, který byl později přeložen do 30 jazyků, v češtině vyšel poprvé v roce 1960.

Zemřel po delší nemoci ve věku 78 let v nemocnici ve Výmaru.

Zdroj životopisu: knihylevne.com