George Raymond Richard Martin

americká, 1948 statistiky · web

Nahrávám...

Životopis

George Raymond Richard Martin (* 20.9.1948 v Bayonne, New Jersey). Jeho otec byl přístavní dělník. Měl dvě sestry.

Navštěvoval Mary Jane Donohoe School a střední školu Marist High School. Začal psát jako velmi mladý, prodával příběhy o příšerách ostatním dětem ze sousedství za penny, a to všetně dramatického čtení. Později se stal fanouškem komických knížek a sběratelem na střední škole a začal psát beletrii pro amatérské fanouškovské časopisy. Jeho první profesionální prodej se uskutečnil v roce 1970 , kdy mu bylo 21: “The Hero” (=hrdina) prodán Galaxy, vydán v únoru 1971. Další prodeje následovaly.

V roce 1970 získal bakalářský titul v žurnalistice na Severozápadní univerzitě v Evanstonu, Illinois, (s červeným diplomem). Následně tamtéž dokončil magisterské studium žurnalistiky.

Jakožto svědomitý oponent sloužil náhradní službu v letech 1972-1974 u VISTA při nadaci bezplatné právní pomoci okrsku Cook. Též dělal ředitele šachových turnajů pro Continental Chess Association (kontinentální šachová asociace) v letech 1973-1976, a v letech 1976-1978 vyučoval žurnalistiku na Clarke College, Dubuque, Iowa. V 70. letech psal na částečný úvazek zatímco pracoval jako dobrovolník u VISTA, šachový ředitel a učitel.

V roce 1975 se oženil s Gale Burnick. Z bezdětného manželství se rozvedli se o čtyři roky později. Martin začal psát na plný úvazek v roce 1979. V letech 1978-79 působil jako writer-in-residence na Clarke College.

Po přesunu do Hollywoodu se zapsal jako story editor pro Twilight Zone na CBS Television (1986). V následujícím roce se v CBS stává výkonným konzultantem pro Beauty and the Beast (Kráska a zvíře), za další rok jeho producentem a za další rok co-Supervising producentem. Byl výkonným producentem pro Doorways, pilotní projekt, který napsal pro Columbia Pictures Television, který byl zfilmován v letech 1992-93.

Jeho současným domovem je Santa Fe v Novém Mexiku. Je členem Science Fiction & Fantasy Writers of America (američtí spisovatelé sci-fi a fantasy), kde působil v letech 1977-1979 jako regionální ředitel pro středo-jih a v letech 1996-1998 jako viceprezident. Je též členem Writers’ Guild of America, West (cech spisovatelů Ameriky, západ).
-----------------

Pestré dílo George R. R. Martina spadá jak do science fiction, tak do fantasy a hororu, a autorovi vyneslo několik cen Hugo a Nebula, jakož i Cenu Brama Stokera od Sdružení spisovatelů hororu. Řada jeho nejlepších textů dosahuje délky novely, u níž rozsah vyprávění umožňuje rozvíjet celou škálu témat a námětů protínajících žánrové hranice. Povídka Sandkings [č. Písečníci-Písečníci/Laser 1992 a Triton 2002 se v prostředí budoucnosti zabývá námětem starým jako klasické dílo hororu Frankenstein: nezodpovědností člověka, který si hraje na Boha, a nebezpečím, jemuž musí čelit, když se jeho stvůra obrátí proti němu samému. V povídce Nightflyers [č. Nightflycrs/Laser 1992], jež se v roce 1987 dočkala i filmového zpracování, se na palubě vesmírného korábu odvíjí klasický scénář přiběhli o strašidelném domě. Námětem povídky A Song for Lya [č. Píseň pro Lyu-Písečníci/Laser 1992 a Píseň pro Lyu/Triton 2002] je náboženská víra mimozemské kultury jakožto důsledek jejího jedinečného biologického uspořádání. Povídka Meathouse Man [Jateční muž] je jedním z několika textů, v nichž se autor zabývá klasickou hororovou tématikou zombií z pohledu science fiction. G. R. R. Martin debutoval v roce 1971. První román, Dying of the Light [č. Soumrak na Worlornu/Triton 2003] mu vyšel o šest let později a vysloužil si pochvalné kritiky za propracovaný portrét mimozemské kultury formované prazvláštní povahou planety, již obývá. Takřka všechny Martinovy romány jsou pozoruhodné velmi pečlivě propracovaným prostředím. V dobovém upírském románu Fevre Dream [Horečnatý sen] opět sugestivně ožívá Mississippi na americkém Jihu v období před občanskou válkou. Román The Armageddon Rag [Řádění Armageddonu] evokuje americkou alternativní scénu 60. let dvacátého století líčením osudu rockové skupiny, do jejíž hudby se svádí destruktivní energie a chaos času. Romány A Game of Thrones [č. Hra o trůny/Talpress 2000], A Clash of Kings [č. Střet králň/Talprcss 2001], A Storm of Swords [č. Bouře mečů/Talpress 2002] a A Feast for Crows [Hostina pro vrány tvoří první čtyři díly epické Ságy ledu a meče. Spolu s Lisou Tuttleovou napsal Martin rovněž román Windhaven [č. Křídla snů/Laser 1993]. Jeho povídky byly sebrány ve sbírkách A Song for Lya and Other Stories [č. Píseň pro Lyu/Triton 2002), Songs the Dead Men Sing (Písně zpívané mrtvými muži], Portraits of His Children [č. zkráceně jako Nečekané variace/AF 167 1997] a Tuf Voyaging [č. zkráceně Tufova dobrodružství/Al­batros 2000]. Napsal scénáře mnoha televizních seriálů, mezi něž patří nová řada Zóny soumraku a Krásky a zvířete, a sestavil více než dvacet antologií, k nimž se řadí i patnáct titulů ze sdíleného světa série Wild Cards [Divoké karty].

viz Mistrovské kusy

Zdroj životopisu: http://www.legie.info, http://www.georgerrmartin.com/about-g

Populární autoři: