George R. R. Martin

americká, 1948

Nahrávám...

Životopis

George Raymond Richard Martin (* 20.9.1948 v Bayonne, New Jersey). Jeho otec byl přístavní dělník. Měl dvě sestry.

Navštěvoval Mary Jane Donohoe School a střední školu Marist High School. Začal psát jako velmi mladý, prodával příběhy o příšerách ostatním dětem ze sousedství za penny, a to včetně dramatického čtení. Později se stal fanouškem komiksů a sběratelem na střední škole a začal psát beletrii pro amatérské fanouškovské časopisy. Jeho první profesionální prodej se uskutečnil v roce 1970 , kdy mu bylo 21: The Hero (=hrdina) prodán Galaxy, vydán v únoru 1971. Další prodeje následovaly.

V roce 1970 získal bakalářský titul v žurnalistice na Severozápadní univerzitě v Evanstonu, Illinois, (s červeným diplomem). Následně tamtéž dokončil magisterské studium žurnalistiky.

Jakožto svědomitý oponent sloužil náhradní službu v letech 1972-1974 u VISTA při nadaci bezplatné právní pomoci okrsku Cook. Též dělal ředitele šachových turnajů pro Continental Chess Association (kontinentální šachová asociace) v letech 1973-1976, a v letech 1976-1978 vyučoval žurnalistiku na Clarke College, Dubuque, Iowa. V 70. letech psal na částečný úvazek, zatímco pracoval jako dobrovolník u VISTA, šachový ředitel a učitel.

V roce 1975 se oženil s Gale Burnick. Z bezdětného manželství se rozvedli o čtyři roky později. Martin začal psát na plný úvazek v roce 1979. V letech 1978-79 působil jako writer-in-residence na Clarke College.

Po přesunu do Hollywoodu se zapsal jako story editor pro Twilight Zone na CBS Television (1986). V následujícím roce se v CBS stává výkonným konzultantem pro Beauty and the Beast (Kráska a zvíře), za další rok jeho producentem a za další rok co-Supervising producentem. Byl výkonným producentem pro Doorways, pilotní projekt, který napsal pro Columbia Pictures Television, který byl zfilmován v letech 1992-93.

Jeho současným domovem je Santa Fe v Novém Mexiku. Je členem Science Fiction & Fantasy Writers of America (američtí spisovatelé sci-fi a fantasy), kde působil v letech 1977-1979 jako regionální ředitel pro středo-jih a v letech 1996-1998 jako viceprezident. Je též členem Writers’ Guild of America, West (cech spisovatelů Ameriky, západ).
-----------------

Pestré dílo George R. R. Martina spadá jak do science fiction, tak do fantasy a hororu, a autorovi vyneslo několik cen Hugo a Nebula, jakož i Cenu Brama Stokera od Sdružení spisovatelů hororu. Řada jeho nejlepších textů dosahuje délky novely, u níž rozsah vyprávění umožňuje rozvíjet celou škálu témat a námětů protínajících žánrové hranice. Povídka Sandkings (č. Písečníci - Laser 1992 a Triton 2002) se v prostředí budoucnosti zabývá námětem starým jako klasické dílo hororu Frankenstein: nezodpovědností člověka, který si hraje na Boha, a nebezpečím, jemuž musí čelit, když se jeho stvůra obrátí proti němu samému. V povídce Nightflyers (č. Nightflyers - Laser 1992), jež se v roce 1987 dočkala i filmového zpracování, se na palubě vesmírného korábu odvíjí klasický scénář přiběhů o strašidelném domě. Námětem povídky A Song for Lya (č. Píseň pro Lyu - Laser 1992 a Triton 2002) je náboženská víra mimozemské kultury jakožto důsledek jejího jedinečného biologického uspořádání. Povídka Meathouse Man (Jateční muž) je jedním z několika textů, v nichž se autor zabývá klasickou hororovou tématikou zombií z pohledu science fiction. G. R. R. Martin debutoval v roce 1971. První román, Dying of the Light (č. Soumrak na Worlornu - Triton 2003) mu vyšel o šest let později a vysloužil si pochvalné kritiky za propracovaný portrét mimozemské kultury formované prazvláštní povahou planety, již obývá.

Takřka všechny Martinovy romány jsou pozoruhodné velmi pečlivě propracovaným prostředím. Napsal scénáře mnoha televizních seriálů, mezi něž patří nová řada Zóny soumraku a Krásky a zvířete, a sestavil více než dvacet antologií, k nimž se řadí i patnáct titulů ze sdíleného světa série Wild Cards (Divoké karty).

viz Mistrovské kusy

Zdroj životopisu: http://www.legie.info, http://www.georgerrmartin.com/about-g

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938