George Gordon Byron

britská, 1788 - 1824

Nahrávám...

Životopis

Anglický spisovatel, tvůrce romantické poezie George Gordon Byron se narodil v roce 1788, nesl šlechtický titul lord. Pocházel ze starých šlechtických rodů pověstných skandály. Otec brzy opustil jeho matku a poté zemřel. Zanechal rodině pouze dluhy. Baronova matka trpěla hysterií, často se u ní střídaly nálady. Její syn k ní ale nikdy nebyl lhostejný.

Byron od narození kulhal, měl však dobrou fyzickou kondici. Byl tvrdohlavý, neústupný a měl obdivuhodnou vůli. V deseti letech se stal hlavou rodu Byronů, a to po smrti strýce z otcovy strany. Jeho novým domovem se stalo panství Newstead, kam se odstěhoval s matkou.

Po dobu léčení jeho postižené nohy se o něj starala vychovatelka, která mu jeho život značně traumatizovala.Díky tomu se u něj později vyskytla promiskuita a sexuální výstřednosti. Jako patnáctiletý se zamiloval do Mary Ann Chaworthové ze sousedství. Ona ho však odmítala a to ho hluboce ranilo. Sblížil se s nevlastní sestrou Augustou, kterou velmi miloval a to tak, že se jí v roce 1814 narodila jeho dcera.

Byron měl hodně přátel ze studií v Cambridgi, se kterými se vydal dvouletou cestu
Portugalskem, Španělskem, Maltou, Albánií a Řeckem. Z těchto cest si přivezl náměty ke svým lyricko-epickým povídkám.

V roce 1815 se znovu oženil a zplodil druhou dceru , manželství nevydrželo. Protože jeho rozvod byl skandální a jeho politické názory vyvolaly odpor, musel opustit Anglii. Jeho cesta vedla do Belgie a poté do Švýcarska. Tam ho velmi uchvátila příroda. Seznámil se zde s P.B.Shelleym a jeho ženou Mary.Přátelství s ním ho velmi ovlivnilo a to jak lidsky, tak myšlenkově.

Odstěhoval se do Itálie. Tato země ho opět inspirovala k jeho tvorbě. Během let 1816-19 pobýval v Benátkách. Svůj pobyt však často měnil. V té době se zamiloval do mladé šlechtičny Terezy Guiccoli, která kvůli Byronovi opustila manžela. Její rodina
podporovala protirakouské povstání. Byron jim finančně
vypomáhal a ukrýval vzbouřence.

Osud mu připravil nemilé překvapení, umírá mu dcera Allegro, která vyrůstala v Itálii a poté tragicky zemřel přítel Shelley. Jeho smrt ho velmi ranila. Byron odcestoval do Řecka, kde chtěl zemřít jako hrdina v protitureckém povstání. Smrt mu ale přivodila s největší pravděpodobně revmatická horečka.

Zatímco Anglie Barona neuznávala, v Řecku byl významnou osobností a umělcem. Jeho povídky ovlivnily slovanský romantizmus. Uznával ho např, Charles Baudelaire.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Johanna Lindsey

1952 - 2019
J. R. R. Tolkien

1892 - 1973