Gaius Valerius Catullus

italská, -84 - -54

Nahrávám...

Životopis

Gaius Valerius Catullus (přibližně 84 př. n. l. Verona (Cisalpine Gaul) – 54 př. n. l.) Řím - byl římský básník.

Pocházel z veronské aristokratické rodiny, v jejímž domě se zastavil dokonce Gaius Iulius Caesar. Catullus náležel do skupiny neoteriků a orientoval se především na tvorbu helénistického básníka Kallimacha. Jeho carmina (lat. pl. básně, písně) m.j. zhudebnil Carl Orff (Catulli Carmina)

Nejznámější Catullova báseň je carmen 85:

Odi et amo. Quare id faciam fortasse requiris.
Nescio. Sed fieri sentio et excrucior.

„Nenávidím a miluji. Možná se ptáš, proč tak činím?
Nevím. Ale cítím, že tomu tak je, a mučím se.“

Catullus svoji tvorbu zahájil překlady řeckých lyrických básníků (především Sapfó a Kallimachos). Ve své pozdější tvorbě na ně navazoval, typické pro jeho tvorbu je zdůrazňování subjektivních pocitů a prožitků. Nejznámější se staly jeho milostné básně, mimo to se ještě zachovaly jeho básně útočící na J. Caesara.

Jeho básně byly ve starověkém Římě velmi populární a byly často předčítány. Ve středověku byl tento básník téměř zapomenut a až do konce 14. století se o něm téměř nepsalo, teprve po nalezení jednoho jeho díla (1390) byl pro Evropu znovu objeven.

Proslulost získal především cyklus lyrických skladeb věnovaný milence (nazývané poetickým pseudonymem Lesbia), v němž s neobvyklou citovostí zachycuje proměny milostného vztahu.

Zdroj životopisu: česká wikipedie

Populární autoři: