Frida Kahlo

mexická, 1907 - 1954

Nahrávám...

Životopis

Frida Kahlo, vlastním jménem Magdalena Carmen Frida Kahlo, byla známá mexická malířka. Její styl tvorby se pohyboval od původně mexické kultury přes realismus, symbolismus až po surrealismus. Sama Frida aktivně podporovala komunismus. Byla ženou mexického malíře Diega Rivery a milenkou komunistického revolucionáře Lva Trockého.

Od roku 1926, až do své smrti, vytvořila Frida Kahlo bezpočet (přes 200 obrazů - převážně autoportrétů) překvapujících, často pohoršujících obrazů, které pouze odrážejí její rozbouřený život.

Frida měla 3 sestry. Narodila se na předměstí Mexika, Coyoacan, otci maďarsko-židovského původu a matce, která byla původu španělsko-mexického (indického). V dětství prodělala dětskou obrnu a v 15 letech nastoupila na Národní přípravnou školu v Mexiku.

O tři roky později měla autobusovou nehodu, při které se vážně zranila - zlomenina zad, klíční kosti, a žebra, rozdrcená pánev a rameno. Po celý rok byla připoutána k lůžku. Podstoupila více než 30 těžkých operací, a navzdory tomu celý zbytek svého života měla stále bolesti. Ve svých 47 letech nakonec bolestem a zraněním podlehla.

Během své rekonvalescence na lůžku Kahlo začala malovat s oleji. Tyto obrázky, většinou její portréty a život, byly vědomě naivní, plné barev a vyrovnaných forem mexického lidového umění, které Frida milovala.

Ve svých 21 letech se Frida zamilovala do mexického nástěného malíře Diega Rivery. Líbil se jí jeho přístup k umění a politice, který byl shodný s jejím. Ačkoli byl o mnoho let starší než ona, v roce 1929 se vzali.

Jejich vztah musel překonat mnoho překážek, jako byly např. Diegovy neustálé nevěry, nátlaky jeho kariéry, rozvod a opět nový sňatek, a také Fridino slabé zdraví. Cestovali spolu do Spojených států a Francie.

V roce 1938 měla Frida svoji první výstavu obrazů v Julien Levy Gallery v New Yorku. Těšila se ze svých úspěchů, ale od roku 1940 začala její sláva upadat. Frida Kahlo umírá 13. července roku 1954.

Po její smrti, v roce 1980, bylo zveřejněno mnoho jejích knih, které psala o své práci.

V roce 2002 byl o Fridě Kahlo natočen biografický film v americko-mexické koprodukci nazvaný Frida, kde ji ztvárnila Salma Hayek.

Zdroj životopisu: Veronika Holubeková

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015