František Schildberger

česká, 1952

Nahrávám...

Životopis

Básník a žurnalista František Schildberger se narodil 15. prosince 1952 v Brně. Absolvoval studium historie. V letech 1978-1985 pracoval jako redaktor v nakladatelství Kruh v Hradci Králové, později ve Státní knihovně v Praze a v posledních letech komunismu pak autor na volné noze v Brně. V 70. letech začal publikovat poezii v tehdejších časopisech a soustavně se věnoval literární, divadelní a další kulturní publicistice. Vydal básnické sbírky Knížka s modrýma očima (1980), Místa (1983), Zrcadlo (1983) a Vyhlášení lásky (1997); sbírka Místa byla v tehdejším oficiálním hodnocení tvorby roku 1983 označena za ediční omyl ("Ani formální virtuosita nás nesmíří s rozbitým vnitřním světem umělce"). Jen se značnými obtížemi se také podařilo prosadit knižní vydání publicistické rekonstrukce Ležáky 24. června 1942 (1982), která kladla jiné důrazy v interpretaci událostí než tehdejší propaganda.

Od roku 1990 pracoval František Schildberger jako brněnský redaktor obnovených Lidových novin; ve druhé polovině 90. let získaly mezi křesťanskými posluchači vliv jeho komentáře k aktuálnímu dění, které celkem pět let vysílalo každodenně brněnské Radio Proglas. Z malé části jsou shrnuty do knižních výborů 1996: komentáře pro Radio Proglas (1997) a Nemocný svět (1998). Výběr z dosavadních básnických sbírek doplněný o nové verše vyšel roku 1994 pod názvem Oblastní výbor (z veršů) a zatím poslední kniha Básně (2005) není vzdor názvu výbor z dosavadní tvorby, nýbrž nová básnická sbírka. Hlavní publikační formou však pro Františka Schildbergera představuje v současné době nikoliv tisk, nýbrž v publicistice internet (je šéfredaktorem křesťanského internetového magazínu www.sklenenykostel.net) a pro básnickou tvorbu autorská čtení.

František Schildberger rovněž spolupracuje s Českou televizí jako autor a režisér pořadů s křesťanskou tematikou (cyklus Cesty víry a Křesťanský magazín). Od roku 1996 působí (externě i interně, přechodně i trvaleji) na různých vysokých školách společenskovědního a teologického zaměření (Teologická fakulta Jihočeské univerzity, Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity, Filozofická fakulta Univerzity Palackého). V letech 1997-2001 byl členem Rady České televize a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Je svobodný, žije v Brně.

Zdroj životopisu: www.autorskecteni.cz

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968