Frans Gunnar Bengtsson

švédská, 1894 - 1954 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Frans Gunnar Bengtsson ( 4. října 1894 v Tossjö - 19. prosince 1954 v Ribbingsfors Manor) byl švédský romanopisec, esejista, básník a autor mnoha životopisů.

Narodil se v Tossjö, které leží poblíž Ängelholmu v provincii Skåne, a zemřel v Ribbingsfors Manor v severní části provincie Västergötland. V roce 1912 započal studium na Lundské univerzitě, kde v roce 1930 získal licenciát z filosofie. V roce 1939 se oženil s Gerdou Finemanovou.

Jeho nejznámějším dílem je pravděpodobně dvojdílná vikingská sága Röde Orm, v Česku známa jako Rudý Orm, nebo Zrzavý Orm.

Dále se v jeho téměř sto esejích zabýval především historickými tématy. Kromě těchto ale napsal i jednu esej pojednávající o lidských rasách, Bengtsson byl totiž nadšeným příznivcem Francouze Arthura de Gobineaua, který je známý svým konceptem o nadřazenosti tzv. árijské rasy člověka.

Bengtsson je také známý tím, že mu imponovali "muži činu", jako například François Villon, Oliver Cromwell, švédský král Karel XII. a Napoleon, nebo také generálové Robert E. Lee a Thomas "Stonewall" Jackson z americké občanské války severu proti jihu. Jednou měl snad Bengtsson říci: "Jana z Arku, Karel XII. a Garibaldi jsou lidé, které bych rád poznal - neboť pravda jim byla vždy milejší než úklady."

Zdroj životopisu: Wikipedie

Populární autoři:

Simona Ingrová

1967 - 2011