Françoise Sagan

francouzská, 1935 - 2004

Nahrávám...

Životopis

Françoise Saganová, vlastním jménem Françoise Quoirezová, byla francouzská romanopiskyně a dramatička. Svůj první román vydala ve svých devatenácti letech. Pro celou jednu generaci Francouzů byla od poloviny padesátých let symbolem křehké, veselé a bystré ženy, která dávala druhým lekce o svobodě právě v ženském pojetí – v nezávislosti v chování, v oblékání, ve vyjadřování a v psaní.

Françoise Saganová vyrůstala v rodině průmyslníka v Dauphiné, navštěvovala soukromou církevní školu. Studia literatury na Sorbonně nedokončila.

Françoise Saganová se stala se prototypem rebelky, kterou ovlivnil jazz a
existencialismus. Později měla problémy s drogami. Byla velmi rozporuplnou osobností, která si ráda užívala života a rozhazovala peníze. Milovala hazard a rychlá auta. V roce 2002 byla dokonce odsouzena k podmínečnému trestu, protože krátila daně.

Françoise Saganová zemřela na plicní embólii. Psala, aby se uživila, přesto zemřela téměř v chudobě. Prezident Jacques Chirac po smrti spisovatelky řekl: „Byla vůdčí postavou své generace a pomohla zlepšit postavení žen ve Francii. S jejím odchodem ztrácí Francie jednu z nejlepších a nejcitlivějších autorek. S citem a bystrostí odhalovala ducha a vášně lidského srdce.“

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968