Fjodor Alexandrovič Abramov

ruská, 1920 - 1983

Nahrávám...

Životopis

Fjodor Alexandrovič Abramov (rusky: Фёдор Александрович Абрамов) (29.2.1920 — 14.5.1983) byl ruský prozaik, literární vědec, kritik a publicista.

Pocházel z početné rodiny zemědělce. V roce 1938 ukončil studium na střední škole a byl přijat na Filologickou fakultu Leningradské univerzity. Během 2. světové války musel svá studia přerušit a jako dobrovolník vstoupil do domobrany a zúčastnil se bojů o Leningrad. Byl dvakrát těžce raněn.

Po skončení 2. světové války a demobilizaci dokončil v roce 1948 studia na fakultě a obhájil kandidátskou disertaci o tvorbě M. Šolochova. V letech 1951 - 1960 působil jako docent a vedoucí katedry ruské a sovětské literatury.

Svoji literární činnost začal jako literární kritik a badatel. V roce 1960 byl přijat za člena Svazu sovětských spisovatelů a od té doby se věnoval literární tvorbě.
Pro jeho tvorbu je typický šolochovský drsný realismus, hledání pravdy života, odhalení stinných a konfliktních stránek člověka i doby, bez příkras a s upřímnou otevřeností. Současně se však přiklání k pozitivním vlastnostem prostých ruských lidí.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz; https://bit.ly/39s5ygt