Etty Hillesum

nizozemská, 1914 - 1943

Nahrávám...

Životopis

Ester "Etty" Hillesum (narozená 14. ledna 1914 V Hilversumu, Nizozemsko - zemřela 30. listopadu 1943, Osvětim, Polsko) - mladá židovská žena, která si během druhé světové války vedla deníky. Etty se narodila nizozemskému otci, Louisi Hillesumovi a matce ruského původu, Rivě Hillesum-Bernsteinové. Mládí strávila s rodiči a dvěma bratry, Míšou a Jaapem, v nizozemských městech Middelburg a Hilversum.
V roce 1924 se společně s rodinou přestěhovala do Deventeru, kde její otec přednášel klasickou literaturu a později získal pozici ředitele v židovské škole. V roce 1932 začala studium práv v Amsterdamu, kde také získala diplom. Díky jejím mateřským kořenům, také studoval slovanské jazyky, stejně jako psychologii. Znalosti byly v její rodině nadmíru ceněny a ona sama řekl, že raději omezí přísun potravin, jen aby si mohla koupit více knih.
V březnu 1941, téměř rok po začátku německé okupace si začala psát deník a v červenci 1942 se dobrovolně přihlásila k práci v internačním táboře Westerbork na pomoc Židům, kteří zde byli vězněni. Ona sama, zde internována nebyla, denně cestovala mezi Amsterodamem a Westerborkem. Měla povolení do práce dojíždět, jelikož pracovala jako členka holandské Židovské rady. Hlavním důvodem její dobrovolné práce pro radu byla především pomoc židovskému obyvatelstvu. Během práce v táboře napsala mnoho záznamů do svých deníků a také dopisů svým přátelům.
V říjnu 1942 přestal psát do svého deníku. O několik měsíců později ji bylo odvoláno cestovní povolení a společně se svojí rodinou byla na trvalo přesunuta do Westerborku. Dne 7.září 1943 je Etty, její rodina a asi 900 dalších vězňů převezeno do Osvětimi. Ještě téhož roku, 30.listopadu je Etty v táboře zavražděna.
Ettiny deníky a většina jejích dopisů byly uloženy a zveřejněny po válce. Její dopisy přátelům a rodině se zabývají převážně jejími názory na zacházení s Židy, zkušenostmi z Westerborku a každodenním životem židovské dívky v okupované zemi.

Zdroj životopisu: wikipedia.org