Elena Lacková

česká, 1921 - 2003

Nahrávám...

Životopis

Mgr. Elena Lacková psala romsky verše, pohádky, povídky a divadelní hry. Narodila se 21. března 1921 v romské osadě ve Velkém Šariši na Slovensku v rodině vajdy a primáše romské kapely Mikuláše Doktora. Jako první romská žena ze Slovenska absolvovala vysokoškolské studium - studovala dálkově Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Studium ukončila v roce 1970, kdy jí bylo 49 let a měla již devět vnoučat. Po promoci pracovala dva roky jako učitelka a sociální pracovnice v Ústí nad Labem, potom jako sociální kurátorka na východním Slovensku. V 60. letech založila první romský kulturní svaz - Kultúrny zväz Cigánov - Rómov. V roce 1989 založila v Prešově Kultúrny zväz občanov rómskej národnosti. Od roku 1993 byla členkou Spolku slovenských spisovatelů. Ve své rodné obci založila ve 30. letech romský divadelní kroužek, s nímž nastudovala a uvedla vlastní divadelní hru Horiaci cigánsky tábor. Premiéra hry proběhla ve Veľkom Šariši v dubnu 1946 a 55 let po vzniku hry, v březnu 2000, ji uvedlo i romské profesionální divadlo Romathan pod názvem "Cigánsky tábor".

Jako první romská osobnost v dějinách byla oceněna vysokým státním vyznamenáním: 3. září 2001 jí slovenský prezident Rudolf Schuster předal Řád Ľudovíta Štúra III. třídy. Slovenský prezident jí rovněž udělil pamětní medaili za celoživotní úsilí přiblížit hodnoty romského národa majoritní společnosti a za umělecké ztvárnění holocaustu Romů. Stalo se tak 9. září 2000, kdy byl tento den poprvé uznán jako Památný den obětí holocaustu a rasového násilí.

Elena Lacková zemřela na Nový rok 2003 ve věku nedožitých 82 let v domově důchodců v Košicích, kde trávila poslední léta svého života.

Populární autoři: