Dimitris Nollas

řecká, 1940

Nahrávám...

Životopis

Dimitris Nollas je řecký spisovatel, označován za „mistra krátké prózy. Narodil se roku 1940 v severním Řecku. Studoval práva a sociologii v Athénách a ve Frankfurtu.

Koncem 60. let odešel Nollas do exilu kvůli vojenskému puči v Řecku. Žil v Německu, Nizozemsku i v Jižní Americe. Vlastní exilové zkušenosti zúročil i ve svých dílech.

Na literární scénu vstoupil v roce 1974, kdy v Amsterdamu vydal novelu s názvem Athénská víla. Je to doba těsně po pádu vlády plukovníků, kdy i pro autora končí dlouhé období nuceného exilu.

Po návratu do vlasti se Nollas věnoval také filmu, práci v televizi a rozhlase. Mimo jiné spolupracoval se známými řeckými režiséry Th. Angelopulosem a P. Vulgarisem.

Dvakrát byl oceněn Státní řeckou cenou za literaturu: poprvé za sbírku povídek Hebká kůže (1983) a za román Hrobka u moře (1993).

Přestože jeho díla nejsou v pravém slova smyslu autobiografická, zážitky z cest a pobytů v zahraničí se v nich zřetelně odráží. Jeho hrdinové – osamělé postavy, dobrodruzi, emigranti a ztracené existence – se cítí být cizinci v tomto světě plném náhod. Nollas svými krátkými povídkami vnesl do řecké prózy nové pojetí, obrat od hrdinů k situacím, do kterých své postavy staví, k malým, nevýznamným událostem, jejichž prostřednictvím podává obraz světa, ve kterém žijeme.

Zdroj životopisu: http://www.pwf.cz/cz/archiv-clanku/641.html

Populární autoři:

Charles Bukowski

1920 - 1994