Dean Devlin

americká, 1962

Nahrávám...

Životopis

Dean Devlin (* 27. srpna 1962) je americký scenárista, producent, televizní režisér a bývalý herec. Je zakladatelem produkční společnosti "Electric Entertainment".

Devlin se narodil v New Yorku, je synem Dona Devlina a herečky Pilar Seurat, je spisovatel, herec a producent. Oženil se s herečkou Lisou Brenner.

Jako herec se Devlin objevil v mnoha televizních show v osmdesátých letech. Objevil se také ve filmech, včetně My Bodyguard, The Wild Life, Real Genius a Martians Go Home. Vzhledem k jeho mladistvému vzhledu, Devlin často hrál dospívající postavy přesto, že mu bylo kolem 20.

Nakonec se začal soustředit na psaní scénářů. Jeho první scénář byl pro film Univerzální voják, který byl celosvětovým hitem. Zbohatl výrazně jako spisovatel / producent, pracoval po boku režiséra Rolanda Emmericha, se kterým dal dohromady poté, co se objevili ve filmu Emmerichové Moon 44. Společně se napsali a produkovali Stargate, který se stal prvním filmem s webovými stánkami (jejichž webmasterem byl Devlin). Tým pak produkoval Den nezávislosti, Godzilla a Patriot. Devlin také produkoval Cellular, Who Killed the Electric Car?, a Flyboys.

Zdroj životopisu: http://en.wikipedia.org/wiki/Dean_Devlin