Darren O'Shaughnessy

Darren Shan · Darren Dash pseudonymy

irská, 1972

Nahrávám...

Životopis

Pravé jméno Darrena Shana je Darren O'Shaughnessy. I přesto, že je Ir, narodil se druhého června roku 1972 v nemocnici Svatého Tomáše v Londýně, přímo na druhé straně řeky od Westminsterského parlamentu, což může vysvětlovat jeho fascinaci ďábelskými krvesajci! Žil v jihovýchodním Londýně, poblíž nákupního centra Elephant & Castle. Do školy začal chodit v brzkém věku tří let (byl tak divoké dítě, žádné předškolní zařízení ho nechtělo!), navštěvoval katolickou školu English Martyrs (Angličtí Mučedníci). Ve věku šesti let se přestěhoval se svými rodiči a mladším bratrem do Irského Limericku, a od té doby tam žili.
Darren chodil na základní školu v Askeatonu, kde učila jeho matka. Na střední chodil na Copeswoodskou kolej v Pallaskenry. Později odešel zpátky do Londýna studovat sociologii a anglický jazyk na Roehamptonskou Univerzitu. Poté pár let pracoval pro kabelovou televizi v Limericku, dokud se ve věku 23 let nestal spisovatelem na plný úvazek.


I přesto, že Darren chtěl být vždy spisovatelem, začal psát teprve v pubertě, a to pro zábavu ve svém volném čase (předtím psal příběhy jen kvůli domácím úkolům). Svůj první psací stroj si koupil ve 14 letech, a nikdy se neohlídl zpět, vyťukával spousty krátkých příběhů a komixových scénářů, a vytvářel začátky několika knih, které nikdy nedokončil. První ochutnávka úspěchu přišla ve věku 15 let, kdy skončil na druhém místě v televizní scénářové soutěži pro RTE v Irsku, s černou komedií "Den v márnici" (už tehdy byl morbidní!).
V 17 Darren dokončil svou první knihu. I když nebyla nikdy vydána, získal zkušenosti s psaním, a v úbývajících letech zjistil, že se více zaměřuje na romány, přestával psát krátké příběhy. Po dalších několik let, kdy pendloval mezi univerzitou a prací, napsal průměrně jednu knihu za rok. Experimentoval s různými nápady, žánry, délkami a styly. Když se psaní začal věnovat naplno, dosáhl pěti až šesti knih za rok! Ale poté to spadlo zpátky přibližně na dvě až tři. Díky cestování mohl propagovat prodej knih.
Všechny tyto rané knihy byly spíše pro dospělé čtenáře. I když se Darrenovi docela líbila představa, že by jednoho dne psal knihy pro děti, považoval se primárně spíše za dospělého spisovatele. Vlastně díky jedné takové knize prorazil, v únoru roku 1999. Název knihy byl "Ayamurca" (později vydáno pod názvem "Procesí mrtvých"), což byl první díl trilogie známé jako "Město". Ten byl následován dalším dílem "Na horizontu pekla" v únoru roku 2000. Mnoho let poté, když byly první dva díly předělány a opětovně vydány, publikoval třetí knihu "Město hadů".

V lednu 2000 vyšla Darrenovi jeho první dětská kniha "Madame Okta", kterou napsal jen pro zábavu jako vedlejší projekt. První kniha ze série pojmenované "Sága Darrena Shana" (nebo také "Circo Monstruoso" v Americe) přilákala davy čtenářů dychtících se dozvědět více o upírech, kteří byli trochu rozdílnější oproti těm, které znali doposud!
Darren si psaní pro děti zamiloval natolik, že se po dalších několik let věnoval pouze knihám pro mladší čtenáře. Prvně napsal celkem dvanáct knih o upírech. Rychle po upíří sáze následovala "Demonata", série o démonech. Desetidílná série "Demonata" umístila Darrena Shana do pozice Mistra dětských hororů, a také na první místo v britských bestselerech. Také napsal krátkou knihu "Koyasan" pro Světový den knih v Británii v roce 2006.
Japonský mangaka Takahiro Arai vytvořil úspěšnou manga adaptaci na Darrenovu upíří sérii. Původně byla určena pouze pro Japonský trh, ale s přibývajícími díly se prodej rozrostl do Ameriky, Británie a dalších zemí.
Po Darrenově "Demonatě" následovala jednodílná fantasy kniha s názvem "The Thin Executioner" (Hubený kat), kterou označil za svou nejoblíbenější. Poté napsat čtyřdílnou sérii známou jako "Sága Lartena Hroozleyho", který vypráví pozadí příběhu pana Hroozleyho. Knihy pokrývají dvě stovky let jeho života před tím, než se objevil v knize "Madame Octa".
Jako další věc pro teenagery napsal Darren dvanáct knih pod názvem "Zom-B". Jedinou maličkost kterou o nich odhalil bylo to, že to budou krátké knihy vycházející rychle po sobě, každé tři měsíce v Británii a Americe. První kniha šla do prodeje koncem září nebo začátkem října 2012.
Vedle psaní knížek pro děti se Darren vrátil k jeho první lásce, psaní pro dospělé. Svou trilogii "Město" doplnil o nový jednodílný nadpřirozený thriller "Lady of the Shades", který v Británii vyšel roku 2012.

Na začátku roku 2012 se Shanovy knihy začaly prodávat po celém světě ve 39 zemích, ve 31 jazycích a staly se dětskými bestselery v Americe, Británii, Irsku, Holandsku, Norsku a mnoho dalších zemí. Jeho knihy dokonce předčily bestselery pro dospělé v Maďarsku, Japonsku a Taiwanu. Sečteno a podtrženo, Shan prodal více než 20 milionů kopií po celém světě!!!

Filmová práva na Circo Monstruoso koupila společnost Universal, a tak se film (který zkombinoval prvky prvních tří knih) začal promítat 23.října roku 2009. Do role Darrena Shana byl obsazen Chris Massoglia, spolu s hvězdami jako je například Josh Hutcherson, John C Reilly, Salma Hayek, Willem Defoe a Ken Watanambe. Film byl pojmenován "Upírův pomocník". Výdělečně si moc dobře nevedl a tak nejsou žádné konkrétní plány na další díly.

Když už mluvíme o filmech, Darren má doma kolekci více než čtyřista filmů. Rád čte komiksy a knihy, také ho baví studovat a sbírat původní díla, především impresionistická a post-impresionistická, moderní umění a sochy. Další jeho zájmy zahrnují dlouhé procházky, sledování fotbalu (fandí Tottenham Hotspur a Irsku), poslech popové a rockové hudby, divadlo, cestování po světě, ochutnávání gastronomických delikates a zbytky nezdravého jídla si doslova olizuje z prstů. A hlavně sní o nových způsobech, jak vystrašit své čtenáře!!!
Darren tráví většinu času v Limericku s jeho přítelkyní Helen Basini. Nemá žádná zvířata, ale sousedovic pes Goldie se k němu často přidává při procházkách. Také krmí spousty divokých ptáků, a občas spatří zajíce a bažanta jak si vykračují po jeho zahradě. Kromě toho, že je jeho hlavní domov v Irsku, má Darren byt v Londýně, do kterého často uniká k akčnějšímu životu, když cítí, že se potřebuje vybít! Darren jen ojediněle píše, když je v Londýně nebo na cestách. Radši se připoutá k počítači u sebe doma v Limericku, kde může v klidu bez rušení pracovat.

Zdroj životopisu: http://darrenshan-literature.blog.cz/1402/biografie

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996