Chinua Achebe

nigerijská, 1930 - 2013

Nahrávám...

Životopis

Chinua Achebe, narozený ve východní Nigérii, je významným spisovatelem a zároveň držitelem ceny The Man Booker International Prize, druhým v pořadí.

Než se dal na literaturu, pracoval v rozhlase a ve státní správě. Chinuovo nejvýznamější a zároveň první dílo Rozpad popisuje úpadek afrického kmenového života v minulém století následkem britské kolonizace. Ukazuje rozličné africké kultury a jejich rituály, které se zdají cizincům naprosto logicky nepochopitelné.

Z dalších děl stojí za zmínku například proslulý román Svět se rozpadá nebo Muž z lidu. V tomto románu Achebe vykresluje postavu nečestného politika, jehož prioritou je moc a peníze. Tragikomický příběh tak ukazuje těžkosti země během prvních let nezávislosti, která doposud nebyla zvyklá na politický režim.

Achebe se věnoval také dětské literatuře a napsal několik knížek pro děti. Je znám taktéž jako literární kritik nebo jako spoluzakladatel africké edice nakladatelství Heinemann. Spisovatel podporuje mladé africké autory a doposud již pomohl mnoha z nich publikovat jejich díla.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři: