Charles Spencer Chaplin

anglická, 1889 - 1977

Nahrávám...

Životopis

Chaplinovi rodiče se živili jako pouliční hudebníci. Jeho babička byla poloviční Romka. K herectví se dostal už jako osmiletý, když pracoval jako divadelní umělec. Začínal na scénách londýnských kabaretů a music-hallů jako burleskní komik s výrazným pantomimickým talentem. V letech 1906–1907 působil v Caseyho cirkuse a v letech 1907–1913 vystupoval v zájezdovém divadle divadelního podnikatele Freda Karna (největší úspěch slavil s představením Noc v londýnském music-hallu). V roce 1912 odjíždí do Ameriky. V Hollywoodu se seznámil s filmovým producentem a režisérem Mackem Sennettem, s nímž podepsal produkční smlouvu s filmovou společností Keystone, specializující se na natáčení grotesek. V roce 1914 vytvořil snad nejslavnější filmovou postavu – komickou postavu tuláka Charlieho, která se stala populární na celém světě. Chaplin byl první, kdo do kinematografie vnesl opravdové lidské hodnoty. Po formální stránce diváky příliš neoslňoval filmovou montáží (scény natáčel většinou v polocelkových či celkových záběrech bez dynamických střihů).
Po druhé světové válce se názorově rozešel s Hollywoodem. Pro jeho „neamerickou činnost“ mu po pobytu v zahraničí nebyl umožněn návrat zpět do Spojených států, proto se usadil ve Švýcarsku. Návrat do USA mu povolili až v roce 1972, kdy dostal čestného Oscara za celoživotní dílo.
Jeho poslední manželkou byla Oona O'Neilová, dcera dramatika Eugena O'Neilla, se kterou měl celkem osm dětí. Nejstarší dcera z tohoto manželství Geraldine Chaplinová se stala tanečnicí a herečkou.
Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Charlie_Chaplin