Charles Perrault

francouzská, 1628 - 1703

Nahrávám...

Životopis

Charles Perrault byl francouzský pohádkář, básník a prozaik.
Charles Perrault (12. 1. 1628–16. 5. 1703) byl francouzský autor, který položil základy novému literárnímu žánru, pohádkám. Mezi jeho nejznámější příběhy patří Le Petit Chaperon rouge (Červená Karkulka), La Belle au bois dormant (Šípková Růženka), Le Chat botté (Kocour v botách), Cendrillon (Popelka), Barbe Bleue (Modrovous), Le Petit Poucet (Paleček) a další. Perraultovy nejslavnější pohádky jsou stále znovu vydávány a byly předělány na opery, hry a hrané i animované filmy.
Narodil se v Paříži do bohaté buržoazní rodiny. Jeho bratr, Claude Perrault, je znám jako architekt severovýchodního křídla Louvru, postaveného v letech 1665–1680. Charles navštěvoval nejlepší školy a studoval právo, poté se vrhnul na kariéru ve vládních službách. Účastnil se vytvoření Akademie věd a také obnovení Akademie malířství.
Řadil se k modernistům a v roce napsal Le Siècle de Louis le Grand (1687) a Parallèle des Anciens et des Modernes (1688–1692).
Poté, ve věku 55 vydal Pohádky příběhy z minulosti s ponaučením (Histoires ou Contes du Temps passé) s podtitulem Pohádky matky husy. Tato publikace ho proslavila i mimo jeho kruhy a znamenala začátek nového literárního žánru, pohádek. Zemřel v Paříži o dvacet let později.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Johanna Lindsey

1952 - 2019