Carlos Fuentes

mexická, 1928 - 2012

Nahrávám...

Životopis

Carlos Fuentes Macías (* 11. listopadu 1928 Panama City) je mexický spisovatel a jeden z nejznámějších žijících prozaiků a esejistů ve španělsky mluvících zemích. Značně ovlivnil současnou latinsko-americkou literaturu a jeho díla jsou překládána do češtiny i mnoha dalších jazyků. Okusil i kariéru diplomata, jako jeho otec a procestoval téměř celý svět, navštívil i Prahu. Je podruhé ženatý a vychoval tři děti. Dalšími spisovateli jeho generace jsou Elena Poniatowska, José Emilio Pacheco a Carlos Monsiváis.

Když mu bylo 30 let, publikoval Fuentes svůj první román La región más transparente (1958, česky Nejprůzračnější kraj), který se stal klasikou současné literatury. Byl inovativní nejen svojí prózou, ale také tím, že hlavní roli hraje metropole Mexico City. Poskytuje vhled do mexické kultury, která se skládá ze směsice španělské, domorodé a mestické kultury. Ačkoliv žijí geograficky vedle sebe, jsou velmi odlišné.

Autor sám sebe popisuje jako premoderního spisovatele. Používá totiž pouze propisky, inkoust a papír. Ptá se „Potřebují slova cokoliv jiného?“ Fuentes zmiňuje, že se mu oškliví ti autoři, kteří od začátku tvrdí, že znají recept na úspěch. V proslovu, týkajícím se jeho postupu psaní, uvádí, že začíná otázkou „Pro koho píšu?“

Roku 1959 publikoval Las Buenas Conciencias (česky Čistá svědomí). Je to jeho pravděpodobně nejpřístupnější román, zobrazující privilegovanou střední třídu středně velkého města, nejspíše Guanajuato.
Jeho romány 60. let Aura (1962) a La muerte de Artemio Cruz (1962, česky Smrt Artemia Cruze) jsou známy použitím experimentálních moderních vypravěčských stylů (včetně formy druhé osoby) v diskuzi o historii, společnosti a identitě. Především druhé ze zmíněných děl mu zajistilo mezinárodní publicitu.
Roku 1967, během setkání s Alejem Carpentierem, Juliem Cortázarem a Miguelem Oterou Silvou, Carlos Fuentes započal práci na projektu biografií ztvárňujících životy latinsko-amerických caudillos, která měla být později nazvána Los Padres de la Patria. Ačkoliv tento projekt nebyl nikdy dokončen, poskytl základ knize Aleja Carpentiera El recurso del método (1974, česky Náprava dle metody) a několika dalším románům o jihoamerických diktátorech.
Jeho román z roku 1985 Gringo viejo se stal prvním bestsellerem v USA napsaným mexickým autorem. Byl také nafilmován jako Starý gringo (1989) a hrají v něm Gregory Peck a Jane Fonda.
Roku 1994 vydal knihu Diana o la cazadora solitaria (Diana aneb, osamělá lovkyně), která popisuje jeho údajné pletky s Jeanou Seberg. Avšak autenticita této nevěry byla několikráte zpochybňována.
Fuentes pravidelně přispívá esejemi na téma politiky a kultury do španělského listu El País a mexické Reforma. Je tvrdým kritikem Spojených států.

Carlos Fuentes zemřel 15. května 2012 a dostalo se mu státního pohřbu.

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Carlos_Fuentes

Populární autoři: